Katarzyna Bonda „Miłość czyni dobrym”

miłość czyni dobrym
Obraz S K z Pixabay

Pieniądze szczęścia nie dają

Daniel Skalski zawsze chciał być kimś, mieć pieniądze. Zdobyć szacunek ojca. By tego dokonać, nie miał litości dla ofiar swoich finansowych machlojek. Miał dar, potrafił się dobrze sprzedać, zainteresować inwestorów, przejąć ich pieniądze w zamian za fałszywe papiery wartościowe. Bez znaczenia było dla niego, jeśli ktoś przez niego trafił przed sąd czy nawet trafił do więzienia, nie liczyły się kolejne kobiety, które marnowały dla niego życie. Poznajcie historię jednego z największych oszustów finansowych Polski!

Bonda. Katarzyna Bonda.

Katarzyna Bonda jest autorką serii kryminalnych, w której głównymi bohaterami są profilerzy. Na każdą kolejną część jej tetralogii „Żywioły Saszy Załuskiej” czekałam zawsze z niecierpliwością. A teraz jestem ciekawa, jak wyszła ekranizacja trzeciej części – „Lampionów” dostępna na player.pl pod tytułem „Żywioły Saszy”. Autorka ma na koncie także reportaże napisane we współpracy z Bogdanem Lachem, jednym z pierwszych policyjnych profilerów w Polsce. „Miłość czyni dobrym” to druga część trylogii ” Wiara, nadzieja, miłość”, inspirowanej prawdziwymi historiami, przy czym każda dotyczy zupełnie innych bohaterów, więc można je traktować niezależnie od siebie.

Research i wyrzuty sumienia

Autorka, określona w pewnym momencie jako królowa researchu, po raz kolejny udowodniła, że jest dobra w tym, co robi. Ilość akt, które musiała przekopać, by dobrze poznać tę historię i móc ją czytelnikowi opowiedzieć, zatrważa – ponad 120! Mimo, że  książka jest na podstawie prawdziwych wydarzeń, czasami wydawała się zupełnie nieprawdopodobna. Jednak muszę przyznać, że o wiele bardziej przypadła mi do gustu poprzednia część serii, „Miłość leczy rany”. Może dlatego, że tam bohater, mimo kilku popełnionych błędów, był dobry. O Danielu Skalskim vel von Hochberg tego nie można było powiedzieć. Z premedytacją oszukiwał ludzi, nikogo nie szanował, jego jedyną motywacją były coraz większe pieniądze. Ale najgorszy był kompletny brak wyrzutów sumienia.

Odwrócony kryminał

 „Miłość czyni dobrym” to była dla mnie wymagająca lektura, z powodu mnóstwo szczegółów, osób, transakcji. To wszystko złożyło się na dość sporych rozmiarów powieść. Po drugie, tematyka książki – skomplikowane przekręty finansowe głównego bohatera też nie należały do najłatwiejszych, mimo, że coś jeszcze z moich finansowych studiów pamiętam. Zdecydowanie bardziej wciągała mnie historia rozgrywająca się w 2016 roku, niż to, co działo się z głównym bohaterem pod koniec XX wieku, ale te retrospekcje były niezbędne do zrozumienia całej historii. Nie jest to typowy kryminał, akcja biegnie dość spokojnym tempem, choć zdarzyło się kilka znaczących zwrotów. Nie ma tu też niepokoju, lęku o życie bohaterów – są raczej nerwy, oburzenie i życzenie, by Skalski jak najszybciej został ukarany za to, co zrobił ludziom bardziej naiwnym od siebie.

Książkę otrzymałam od księgarni internetowej Taniaksiazka.pl, gdzie znajdziecie pozostałe powieści Katarzyny Bondy i wiele innych świetnych kryminałów oraz powieści sensacyjnych.

Katarzyna Bonda „Miłość czyni dobrym”

Wydawnictwo Muza
Data premiery: 25.11.2020
Liczba stron: 744
ocena: 6/10