Aneta Jadowska „Tajemnica domu Uklejów”

tajemnica domu uklejów
Obraz Herbert Aust z Pixabay

Aneta Jadowska po raz kolejny zabiera nas do klimatycznej, przedsezonowej Ustki, gdzie toczy się akcja jej najnowszej książki „Tajemnica domu Uklejów”. Na pewno słusznie kojarzycie Ustkę z Garstkami (a jeśli nie kojarzycie, to polecam tę trylogię kryminalną rozpoczynającą się od „Trupa na plaży”), jednak to początek nowej serii, choć spotkamy kilku znajomych bohaterów.

Po śmierci swojej pracodawczyni, Nina dostaje w spadku dom obok Ustki. Kiedy w końcu do niego dociera, stary dom robi na niej wrażenie. A potem wywala korki, nadchodzi burza, a włamywacz ginie na roztrzaskanych schodach. Nina zdecydowanie pobyt w Ustce zaczyna z przytupem. Tymczasowo ulokowana w pensjonacie, przesłuchiwana przez policję, nagle otrzymuje wsparcie swoich dwóch internetowych przyjaciółek. Czy Ustka okaże się dla niej jednak łaskawa?

Książki Anety Jadowskiej zawsze pełne są kobiecej siły i siostrzanego wsparcia. Tak było i tym razem. Gdyby nie Gracje, przyjaciółki Niny, dziewczyna pewnie szybko by się poddała i nikt nie miałby jej tego za złe. Mało kto miałby ochotę wracać do domu, w którym włamywacz ginie w makabrycznych okolicznościach, a co dopiero chciałby go remontować, urządzać i zamieszkać. Ale Nina z przyjaciółkami i zaufaną ekipą budowlaną w postaci przystojnego strażaka i jego brata, postanowiły nie dać się kurzom, strachom i… kolejnym włamywaczom! Co takiego kryje ten stary dom?

Ta historia to połączenie komedii kryminalnej z powieścią obyczajową i szczyptą romansu. Do tego lekko ironiczny styl autorki, zabawne sceny przemieszane z niepokojącymi sytuacjami – to wszystko składa się na powieść, którą świetnie się czyta i przy której nie da się nudzić. Ale nie bez powodu Aneta Jadowska należy do grona moich ulubionych polskich autorek.

Drugoplanowa bohaterka, Ustka, w opisach autorki jawi się tak pięknie i klimatycznie (przed sezonem!), że przez chwilę nawet brałam pod uwagę, że kiedyś zostawię dla niej moją ukochaną Jastarnię – choć na pewno nie w tym roku 😀 Z pewnością jednak chętnie znów powrócę tu literacko, bo „Tajemnica domu Uklejów” to dopiero początek kolejnej nadmorskiej trylogii. 

Współpraca reklamowa z wydawnictwem SQN.

Aneta Jadowska „Tajemnica domu Uklejów”

Seria: Gracje z Ustki, tom 1


Wydawnictwo SQN
Data premiery: 27.03.2024
Liczba stron: 400
ocena: 9/10