Anita Janeczek-Romanowska, Mikołaj Marcela „Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start”

najlepszy start
Obraz Aline Ponce z Pixabay

Nie przepadam za poradnikami, większość wydaje mi się zbyt mocno oderwana o życia, dlatego często po kilku czy kilkunastu stronach rezygnuję z czytania. Jednak „Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start. Edukacja i rozwój zgodnie z naturalnymi potrzebami przedszkolaka” Anity Janeczek-Romanowskiej oraz Mikołaja Marceli trafiło do mnie w idealnym momencie – zastanawiam się, czy od września posyłać córkę do przedszkola. Dlatego po książkę sięgnęłam z żywym zainteresowaniem.

Anita Janeczek-Romanowska to dziecięcy psycholog, Mikołaj Marcela jest ekspertem w zakresie edukacji dzieci i autorem książek poświęconych edukacji. Piszą przystępnym językiem, nie trzeba się orientować w psychologicznych terminach, żeby zrozumieć to, co chcą przekazać. Kolejną zaletą jest dla mnie to, że mają podobną do mojej wizję wychowania dziecka, dzięki czemu są większe szanse, że dotrze do mnie to, o czym piszą i będę próbować to zastosować w praktyce.

Całkiem niedawno zaczęłam myśleć o tym, że często sięgamy po podręczniki, poradniki czy jakiekolwiek informacje na temat każdej nowej rzeczy, którą zaczynamy się zajmować. A jakoś nie sięgamy (albo inaczej, ja nie sięgam) po fachową literaturę o wychowywaniu dzieci, uważając, że instynkt i to, co znamy z własnych doświadczeń (ewentualnie z wymiany informacji na jakimś macierzyńskim forum) wystarczy. Kiedy moja córka się urodziła, zaczęłam czytać jedną książkę o rodzicielstwie, ale nie we wszystkim zgadzałam się z autorem, więc ją odłożyłam. Teraz uważam, że warto jest mieć szerszą perspektywę, znać różne poglądy i metody, by na tej podstawie wybierać zachowania, które są dla nas najbliższe, a jednocześnie nie będą dla dziecka (choćby nieświadomie) krzywdzące.

Wbrew tytułowi, to nie tylko książka dla rodziców dzieci, które chodzą lub mają pójść do przedszkola. Myślę, że trafi do większości rodziców, bo ciekawie opowiada o rozwoju, o tym na co warto zwrócić uwagę (na przykład dlaczego tak ważne jest, żeby czytać dziecku albo dlaczego tak ważna jest zabawa w odgrywanie ról, która może być świetnym sposobem na przepracowanie trudnych tematów albo jak wielką rolę odgrywa dobrze rozumiana empatia). Książka dała mi coś jeszcze – poczucie, że nie jestem jedyną tak leniwą matką i nie tylko ja często nie mam ochoty na zabawę z dzieckiem. Ale jednocześnie zostało podkreślone, jak ważne jest, żebyśmy się bawili (i to bez widocznej niechęci!), bo zabawa ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Duża część jest poświęcona przedszkolom – adaptacji, różnym modelom prowadzenia przedszkoli, problemom, z który borykają się przedszkolaki i ich rodzice.

„Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start” to nie jest książka, którą czyta się szybko, choć autorzy nie przybierają moralizatorskiego tonu, piszą lekko i przystępnie. Warto od razu przygotować sobie samoprzylepne zakładki, mnie się bardzo przydały podczas lektury. Zaznaczałam ważniejsze dla mnie fragmenty, do których będę jeszcze chciała wrócić oraz publikacje, na które powoływali się autorzy. Polecam, naprawdę dużo się dowiedziałam i wiele poukładałam sobie w głowie dzięki tej książce. Co nie znaczy, że od teraz moje zachowanie będzie 1:1 zgodne z tym, co zalecają autorzy, ale na pewno dali mi dużo do myślenia.

P.S. No i dowiedziałam się z książki, komu tak naprawdę jedzie na pomoc Psi Patrol  😉

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

Anita Janeczek-Romanowska, Mikołaj Marcela „Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start”

 

Wydawnictwo Muza
Data premiery: 13.01.2021
Liczba stron: 304
ocena: 10/10