KotBorysCzyta: Ewa Przydryga „Bliżej niż myślisz”

bliżej niż myślisz
Obraz ming dai z Pixabay

Nika Werner to młoda kobieta, której życie nie oszczędzało. Już w dzieciństwie musiała się uporać ze śmiercią najbliższych, a bardzo trudna, można nawet powiedzieć, toksyczna relacja z matką odciska się na jej psychice do dziś. Aby odciąć się od tragicznych wydarzeń i móc zacząć wszystko od nowa, Nika wyjeżdża do Gdyni, gdzie kupuje niewielki pensjonat. Gdy pewnej nocy na kamerach monitoringu widzi porwanie, a może nawet zabójstwo swojej pensjonariuszki, postanawia zawiadomić policję. Niestety zważywszy na brak jakichkolwiek dowodów, bo pokój wygląda na nienaruszony, a nagranie z kamer zniknęło, oraz stan psychiczny Niki, policjant, który przyjął zgłoszenie nie wierzy młodej kobiecie. Aby udowodnić nie tylko policji, ale również sobie, że nie zwariowała, bohaterka postanawia przeprowadzić własne śledztwo.. 

„Bliżej, niż myślisz” to thriller napisany przez polską autorkę Ewę Przydrygę. Do tej pory nie miałam okazji przeczytać jej poprzednich książek, ale niewykluczone, że po tej lekturze sięgnę po kolejną. Muszę przyznać, że już dawno nie czytało mi się niczego tak dobrze. „Bliżej, niż myślisz” to książka, która wciągnęła mnie od pierwszych stron i nie pozwoliła się nudzić do samego końca. Postać głównej bohaterki – Niki Werner – jest bardzo rozbudowana i mimo, że traumatyczne wydarzenia z jej życia dosyć często dominowały wątek kryminalny, nie przeszkadzało mi to, a z każdą jej kolejną historią odczuwałam do niej coraz większą sympatię i zrozumienie dla decyzji jakie podejmowała.  

Książka, poza postacią głównej bohaterki – Niki Werner, zachwyciła mnie również klimatem jaki autorka stworzyła. Deszczowa Gdynia poza sezonem turystycznym, mały pensjonat, w którym goście są już rzadkością o tej porze roku i tajemnicze zniknięcie młodej kobiety… Do tego to wszystko napisane lekkim i przyjemnym stylem, co sprawiało że strony znikały niepostrzeżenie jedna za drugą.

Kolejną rzeczą, która podobała mi się w tej książce to przeplatanie teraźniejszości z traumatycznymi zdarzeniami z przeszłości głównej bohaterki. Flashbacki, które pojawiały się w nieoczekiwanych momentach i powodowane na pozór nic nieznaczącymi szczegółami pozwalały zajrzeć nam w głąb umysłu Niki i zrozumieć co doprowadziło ją do tego stanu, w którym obecnie się znajduje.

Jedyne zastrzeżenia jakie mam, to samo zakończenie książki, które można było bardziej rozbudować nie sprowadzając go do krótkiego streszczenia wydarzeń, które nastąpiły zaraz po punkcie kulminacyjnym całej książki. To pozostawiło u mnie pewien niedosyt i lekkie rozczarowanie. Ale pomimo tego drobnego mankamentu uważam, że książka „Bliżej, niż myślisz” jest warta polecenia i przeczytanie jej nie będzie stratą czasu. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

KotBorysCzyta

Ewa Przydryga „Bliżej, niż myślisz”

Wydawnictwo Muza
Data premiery: 20.05.2020
Liczba stron: 320
ocena: 8/10