Joanna Łapińska „Duet (nie) idealny”

duet (nie)idealny
Obraz marcos vega z Pixabay

Kiedy dostaję propozycję przeczytania komedii romantycznej, nigdy nie odmawiam. To gatunek, w którym się najlepiej czuję, który najskuteczniej odrywa mnie od rzeczywistości. Dlatego nie mogłam się oprzeć „Duetowi (nie) idealnemu” Joanny Łapińskiej.

Daniela – introwertyczna analityczka i Martin – ekstrawertyczny sprzedawca. Póki nie pracują ramię w ramię, każde z nich jest świetne w tym, co robi w firmie Świeczuszki. Jednak kiedy są zmuszeni współpracować, sypią się iskry, bynajmniej nie z pożądania. Zupełnie się nie rozumieją, nie lubią, nie trawią. Ale spotkanie poza firmą i dużą ilość alkoholu zmieniają nieco to, jak siebie postrzegają. Czy to prawda, że przeciwieństwa się przyciągają?

Mam problem z oceną tej książki. Były momenty w których myślałam: OMG ale to świetne, nie mogę się oderwać, ta chemia, to napięcie między bohaterami! Ale były też takie trochę „hmm, to nie pasuje mi do zabawnej komedii romantycznej”, zawierające za dużo gorzkiej prawdy. A potem przypominałam sobie, że ten duet nie miał być wcale idealny i mogłam się po nich spodziewać błądzenia i popełniania błędów. Jednak jak niedawno pisałam na blogu, nie lubię motywu zdrady, więc tu jeden wątek nie przypadł mi do gustu (choć wiecie, oni nie byli razem, mogli robić, co chcieli, ale…).

Bohaterów poznajemy w przełomowych momentach ich życia. Kończyli związki, potrzebowali nagle większej ilości pieniędzy (to ona) czy potrzebowali coś sobie udowodnić (to on). To postawiło ich w zupełnie niespodziewanej sytuacji. Autorka nieustannie ich ze sobą kontrastowała, uwidaczniając ich wady. Naprzemienna narracja pozwoliła nam spojrzeć na tę historię oczami jego i jej, rozumieć jej rację i jego. I przy okazji pośmiać się z ich wzajemnej zaciętości, z inteligentnych docinków. To mocna strona tej książki.

„Duet (nie) idealny” to komedia romantyczna, a może bardziej powieść obyczajowa z dominującym wątkiem romantycznym, wieloma zabawnymi scenami, kilkoma gorącymi i dla przełamania kilkoma gorzkimi. Wojna damsko-męska opisana przez Joannę Łapińską to historia o miłości, ale także o walce o siebie, którą bardzo przyjemnie i szybko się czyta.

 

Współpraca reklamowa z Autorką.

Joanna Łapińska „Duet (nie) idealny”

Wydawnictwo Novae Res
Data premiery: 14.03.2022
Liczba stron: 282
ocena: 7/10