Piotr Górski „Ćma” / Ewa

           

ćma
Obraz Josch13 z Pixabay

„Ćma” to szósta część cyklu o przygodach komisarza Sławomira Kruka autorstwa Piotra Górskiego.

            W niewyjaśnionych okolicznościach znika siedemnastoletni uczeń liceum Filip Jabłoński. Początkowe śledztwo wskazuje, że nastolatek uciekł z domu. Jego znajomi twierdzą, że nic nie wiedzą o losach kolegi, ale nagle później zaczynają składać identyczne zeznania. Ojciec chłopaka twierdzi natomiast, że jego syn został pobity i uwięziony. Komisarz Kruk zagłębia sprawę, która od początku ma coraz więcej znaków zapytania i nic nie wskazuje na szybkie odnalezienie zaginionego. Dodatkowo powracają sprawy z przeszłości Kruka, które rozpraszają go podczas śledztwa. A jakby tego było mało, to wszystkie osoby związane ze sprawą coś ukrywają i nie wykazują najmniejszej chęci współpracy. Intryga goni intrygę, ale komisarz jest coraz bliższy rozwiązania zagadki zaginięcia Filipa.

            Jak już wspomniałam wcześniej, to jest kolejna część przygód Kruka, ale moje pierwsze z nim spotkanie. Fabuła jest tak skonstruowana, że nie trzeba znać poprzednich, żeby z przyjemnością przeczytać tę pozycję. Historia jest momentami mroczna i dynamiczna, ale czasami akcja zwalnia, żeby dać czytelnikowi chwilę wytchnienia i czasu, żeby przemyśleć to, co się wydarzyło, i zastanowić, co się jeszcze może stać. Autor w rewelacyjny sposób buduje napięcie, do tego stopnia, że czytelnik zaczyna odczuwać niepokój. Opis bohaterów również bardzo interesujący, bo skupiony głównie na aspekcie psychologicznym postaci, a nie na ich wyglądzie, co jest dla mnie kolejnym atutem książki. Jeżeli chodzi o głównego bohatera, to jest to zdecydowanie postać kontrowersyjna. Można go od razu polubić, albo wręcz przeciwnie, ale to tak naprawdę się nie liczy, bo najważniejsze jest to, że jest skuteczny w tym co robi i stanowi to idealne dopełnienie całej opowieści. Osobiście nawet go trochę polubiłam, ale już mam swojego ulubionego polskiego komisarza, z którym niestety Kruk nie może konkurować…

            Całość oceniam bardzo pozytywnie, bo „Ćma” to naprawdę fajny kryminał i żałuję, że nie miałam okazji przeczytać poprzednich części. Tym bardziej nie mogę się doczekać dalszego ciągu i z wielką przyjemnością zapoznam się z wcześniejszymi perypetiami życia komisarza Kruka. Polecam!

Ewa

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Harper Collins.

Piotr Górski „Ćma” 

Cykl: Sławomir Kruk, tom 6
Wydawnictwo Harper Collins
Data premiery: 08.03.2023
Liczba stron: 384
ocena: 8,5/10