Mark Freestone „Jak rozpoznać psychopatę” / Ewa

jak rozpoznać psychopatę
/ pixabay /

„Jak rozpoznać psychopatę” Marka Freestone’a to książka, dzięki której poznajemy kilka różnych osobowości, które z różnych względów trafiły do jednego worka zwanego psychopatią:

„…ludzie z diagnozą osobowości psychopatycznej mogą różnić się między sobą fundamentalnie, i to w kilku znaczących kwestiach.”

            Autor opisuje siedem typów osobowości, które z jednej strony nas fascynują, a z drugiej przerażają. Najpierw Paula, którego Freestone poznał w pewnym zakładzie o zaostrzonym rygorze. Jest to typowy przykład psychopaty, który podobnie jak Toni, naciągacz, wywarł na nim ogromne wrażenie. Jason – notoryczny kłamca i Arthur – pasożyt również odcisnęli piętno na autorze, ale nie zrobili takiego wrażenia jak pierwsza dwójka. Z wielkim zdziwieniem czytałam historię Arthura, który gdy w końcu trafił pod opiekę wymiaru sprawiedliwości, to okazało się, że mu to pasuje i był przerażony, że może kiedykolwiek wyjść na wolność. Poznajemy również Eddiego, którego udało się zresocjalizować, co często graniczy z cudem. Nie możemy zapomnieć o Dannym, który wychował się w patologicznym środowisku i to spowodowało, że zaczął krzywdzić, ale samego siebie. No i na końcu, ale nie mniej ważna historia Angelii, kobiety psychopatki, co jak się okazuje jest przypadkiem bardzo rzadkim, ale jednak się zdarza.

Wiele osobowości, różne historie i jeden wspólny mianownik: psychopatia… Jest to książka naprawdę niezwykła, bo pokazuje nam problemy ludzi, których szufladkujemy do jednej kategorii. Autor w nadzwyczajny sposób przedstawia bohaterów swojej książki. Nie jest ani psychiatrą ani psychologiem sądowym. Z zawodu jest socjologiem i specjalizuje się w zagłębianiu wzorców i relacji międzyludzkich. Dzięki temu przedstawia nam psychopatię z zupełnie innej strony, bo lata bezpośredniej pracy z psychopatycznymi osobowościami pozwoliły mu wyrobić sobie własną opinię na ich temat. W książce znalazłam wiele ciekawostek, o których nie miałam pojęcia. Zafascynowała mnie postać doktora Fallona, którego historia dała mi dużo do myślenia. Książkę czyta się naprawdę rewelacyjnie, bo autor przedstawia nie tylko suche fakty, ale również dodaje coś od siebie. Jego emocje i prywatne wtrącenia nie tylko urozmaicają całość, ale również umilają czytanie.

Psychopatia to choroba genetyczna, która uaktywnia się przez wychowanie w patologicznym środowisku. Jednak nie każdy okazuje się mordercą czy człowiekiem bez skrupułów. Czy można rozpoznać psychopatę? Wątpię, bo niektórzy z nas pewnie nimi są, ale nie zdają sobie z tego sprawy… Psychopaci to nie tylko zabójcy, kryminaliści czy notoryczni kłamcy. To mogą być ludzie tacy jak my, tylko na przykład pozbawieni empatii. Przeczytajcie, bo książka jest warta polecenia.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

Ewa

Mark Freestone „Jak rozpoznać psychopatę”
Tytuł oryginalny: Making a Psychopath
Tłumaczenie: Nina Wum
Wydawnictwo Muza
Data premiery: 09.02.2022
Liczba stron: 320
ocena: 8/10