Recenzja Ewy: Agnieszka Litorowicz-Siegert „Karuzela”

litorowicz-siegert
Obraz Giacomo Lombardo z Pixabay

Karuzela większości z nas kojarzy się z beztroskim dzieciństwem i szczęśliwymi chwilami spędzonymi na placu zabaw czy w wesołym miasteczku. Czy to samo dotyczy tytułowej „Karuzeli” Agnieszki Litorowicz-Siegert? 

Weronika przyjeżdża z Warszawy na Pomorze, aby przygotować rodzinny dom na powrót z Oksfordu dawno niewidzianego ojca. Od początku nic nie idzie po jej myśli. Dom, który wynajęła, żeby w spokoju prowadzić pracę nad remontem domu ojca, okazuje się lokalem, który musi dzielić ze współlokatorką Marią, z którą różni ją praktycznie wszystko. Młoda kobieta targana wyrzutami sumienia za zerwane relacje z ojcem, poza przygotowaniem mu domu, chce zrobić dla niego coś więcej. Pragnie odnaleźć rzecz, którą ojciec najbardziej wspomina z dzieciństwa i ma do niej ogromy sentyment, a mianowicie karuzelę. Pomaga jej w tym miejscowy lekarz Albert, który jest miłośnikiem lokalnej historii oraz współlokatorka, z która po mimo dzielących ich różnic zdążyła się zaprzyjaźnić. Czy uda jej się osiągnąć cel? A może wydarzy się coś więcej, co odmieni młodą kobietę i całe jej życie? Przeczytajcie to się dowiecie, a zapewniam, że naprawdę warto.

Lektura zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Nie tylko ze względu na fabułę, opisy przyrody czy wątków historycznych. Chodzi o sposób, w jaki autorka to przedstawiła. Czytając, czułam się jakbym tam była, czułam ten spokój wiejskiego życia, tę swojskość i bliskość z naturą. Przeżywałam z bohaterami wszystkie emocje, bo czułam to co oni. Historia urzekła mnie od pierwszej strony. Próba spełnienia marzeń ukochanej osoby jest po prostu urzekająca. Opis relacji rodzinnych, międzyludzkich rewelacyjny i trafiony w punkt.

„Karuzela” to powieść obyczajowa, która przynosi mnóstwo wzruszeń i daje czytelnikowi wiele do myślenia. Poruszająca historia, która porywa czytelnika i przenosi w czasy dzieciństwa. Czas dorastania i marzeń. Pokazuje nam, jak ten czas wpływa na nasze dalsze życie i wszystkie decyzje. Przeczytajcie, bo naprawdę warto, a potem wsiądźcie do karuzeli i przenieście się do krainy dzieciństwa…

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu W.A.B.

Ewa

litorowicz-siegertAgnieszka Litorowicz-Siegert „Karuzela”

 

Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 24.03.2021
Liczba stron: 272
ocena: 9/10