KotBorysCzyta: Michelle Kaminsky „Seryjni mordercy”

seryjni mordercy
Obraz Free-Photos z Pixabay

Już od dawna jestem fanką kryminałów i horrorów zarówno w formie książek jak i filmów czy programów telewizyjnych. Ciągle zaczytuję się w coraz to nowszych pozycjach pojawiających się w księgarniach poświęconych tej tematyce, a na moich półkach brakuje już miejsca na kolejne i muszę przyznać, że pomimo talentu, dużej wyobraźni i ogromu starań jakie wkładają w swoje dzieła autorzy, to  najbardziej przerażające historie tworzy życie. Dlatego, kiedy dostałam propozycję przeczytania książki „Seryjni Mordercy”, Michelle Kaminsky, nie mogłam  odmówić.

Autorka w swoim dziele przedstawia nam postaci jednych z najbardziej niebezpiecznych seryjnych morderców, którzy swoimi zbrodniami budzili grozę wśród mieszkańców niejednego miasta i spędzali sen z powiek wielu detektywom. Książka napisana jest w formie 150 pytań i odpowiedzi, a dodatkowo podzielona w zależności od kategorii, na sześć rozdziałów. I tak w pierwszym dowiemy się bardziej ogólnych rzeczy tj.  w którym kraju jest najwięcej morderców czy na jakie kategorie można podzielić ich motywy. W rozdziale drugim zostały przybliżone sylwetki najbardziej znanych seryjnych morderców. Nie zabrakło w nim takich nazwisk jak Ted Bundy, H.H. Holmes czy David Berkowitz bardziej znany jako „Syn Sama”, o których wielu amatorów tematyki na pewno już słyszało.

Trzeci – według mnie najciekawszy – skupia się na kobietach, które (zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni, ale jednak) dokonały seryjnych morderstw. Pojawiły się w nim np. Alien Wuornos, prostytutka która zabijała swoje ofiary przy autostradzie międzystanowej nr 75 ( o jej zbrodniach powstał nawet film – Monster, w którym główną rolę zagrała Charlize Theron), Elżbieta Bathory – siostrzenica króla Polski, która podobno torturowała i mordowała młode dziewczęta, aby pić ich krew, dzięki czemu miała zachować wieczną młodość, czy Susan Atkins (Seksowna Sadie) jedna z członkiń „rodziny Mansona” – sekty, która jest odpowiedzialna za zabicie ciężarnej żony Polańskiego i ich przyjaciół.

Autorka nie skupia się jedynie na mordercach grasujących w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, dlatego czwarty rozdział swojej książki poświęca zabójcom z całego świata, którzy swoimi zbrodniami również zapisali się na kartach tej niechlubnej historii. Piąta i szósta część zawiera w sobie informacje o mniej znanych seryjnych mordercach oraz sprawach, które nie zostały jeszcze rozwiązane.

Pomimo bardzo ciekawej tematyki i oryginalnego pomysłu na formę, książka „Seryjni Mordercy” pozostawiła u mnie pewien niedosyt. Autorka obiecuje, że udzieli nam w swojej książce odpowiedzi na pytania o to, jak rodzą się mordercy czy w jaki sposób wybierają swoje ofiary, a w rzeczywistości przybliża nam i to dosyć pobieżnie, bo zaledwie na 1,5-2 stronach, sylwetki wielu seryjnych morderców. Niemniej jednak muszę przyznać, że opisy dokonywanych zbrodni niejednokrotnie wywołały ciarki na moim ciele, a wiele postaci wzbudziło moje zainteresowanie i zapewne poszukam więcej informacji na ich temat.

„Seryjnych Morderców” pomimo niewielkiego rozczarowania mogę polecić na pewno fanom tematyki, którzy znajdą tam niejedną interesującą ciekawostkę i poznają wiele nowych postaci, o których wcześniej nie słyszeli.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

KotBorysCzyta

Michelle Kaminsky „Seryjni mordercy”

Tytuł oryginalny: Serial Killer Trivia

Tłumaczenie: Stanisław Bończyk

Wydawnictwo Muza
Data premiery: 06.05.2020
Liczba stron: 368
ocena: 6/10