Recenzja Ewy: Przemysław Piotrowski „Piętno”

piętno
Obraz Pete Linforth z Pixabay

„Piętno” Przemysława Piotrowskiego to rewelacyjny kryminał, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Główny bohater to warszawski komisarz Igor Brudny. Jest zamkniętym w sobie i twardym gliną, który przede wszystkim nigdy nie wspomina o swojej przeszłości. Dobrze wykonuje swoje obowiązki, ale nie daje się nikomu do siebie zbliżyć.

Tymczasem w Zielonej Górze dochodzi do makabrycznych zbrodni. Tamtejsi policjanci teoretycznie wiedzą, kim jest zabójca, bo pokazał twarz do kamery monitoringu na miejscu zbrodni. Okazuje się nim tamtejszy lekarz, który jest łudząco podobny do komisarza Brudnego. Policjant udaje się tam, aby wyjaśnić sprawę. Z Zieloną Górą łączy go przeszłość, z którą musi się w końcu uporać.

Najchętniej napisałabym coś więcej o fabule, ale nie chce zdradzić za dużo, bo zepsułabym całą frajdę z czytania książki. Z autorem zetknęłam się po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że nie ostatni. Książka jest po prostu rewelacyjna. Styl pisarza sprawia, że czytając, czujemy się jakbyśmy tam byli, albo co najmniej oglądali to na ekranie. Sposób w jaki buduje akcję i dawkuje napięcie jest po prostu nie do opisania. Zachwycający.

Taki właśnie powinien być dobry kryminał. Wciągasz się powoli w akcję, a potem cała reszta toczy się błyskawicznie i nawet nie wiesz, kiedy skończysz czytać. Później niestety pozostaje jedynie rozczarowanie, bo Ty, Czytelniku, chcesz więcej i więcej. Co do samego zakończenia, to jest idealnie wyważone i trafione w punkt, a dodatkowo nie do przewidzenia.

Zaczęłam się zastanawiać, czego mogłabym się doczepić, ale”niestety” nic nie znalazłam. Nawet okładka zrobiła na mnie piorunujące wrażenie, bo zachęca miłośników kryminałów po sięgnięcie po ten tytuł. Mam nadzieję, że to nie jest koniec historii Igora Brudnego, bo z wielką chęcią poznałabym go bliżej i razem z nim przeżyła kolejne śledztwo. Podsumowując, jest to znakomita książka i zdecydowanie godna polecenia.

Na zakończenie chciałabym podziękować wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz książki, a Panu Przemysławowi Piotrowskiemu za jej napisanie, bo dzięki Wam mogłam po raz kolejny się przekonać, że polscy autorzy mogą pisać tak genialne książki.

Ewa

Przemysław Piotrowski „Piętno”

 

Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 25.03.2020
Liczba stron: 464
ocena: 10/10