Recenzja Ewy: Greer Hendricks, Sarah Pekkanen „Anonimowa dziewczyna”

anonimowa dziewczynaAnonimowa dziewczyna to młoda kobieta o imieniu Jessica, która zmaga się z problemami finansowymi. Przez przypadek dowiaduje się o badaniu psychologicznym za niezłe wynagrodzenie. Nie waha się ani chwili i bierze w nim udział, aby podreperować budżet. Z pozoru niewinne badanie okazuje się coraz bardziej wnikliwe i osobiste. Bohaterka musi odpowiadać na szereg pytań między innymi: „Czy mogłabyś skłamać i nie mieć wyrzutów sumienia?” albo „Czy kiedyś sprawiłaś ból komuś na kim ci zależy?”

Odpowiedzialną za badania jest doktor Shields, elegancka kobieta z klasą. Jej badania na temat moralności przybierają coraz bardziej zaskakujący obrót. Wpływają one coraz mocniej na życie głównej bohaterki, która z początku jest zafascynowana kobietą, ale później robi się coraz bardziej przerażona ingerencją w jej życie osobiste. Do tego wszystkiego dochodzi wątek miłosny, który jeszcze bardziej komplikuje relację między kobietami. Wszech obecna manipulacja i fakt, że do końca nie wiadomo komu wierzyć, nadaje fabule dodatkowych walorów. Zakończenie jest naprawdę zaskakujące, bo po prostu nieprzewidywalne. Nie napiszę nic więcej o fabule książki, bo ją trzeba po prostu przeczytać. Duet pisarski Sarah Pekkanen i Greer Hendricks to fenomenalne połączenie, które stworzyło książkę, którą się nie czyta, a wręcz pochłania (PS Podobnie było z ich książką „Żona między nami” – Jagoda). Gdybym musiała opisać książkę jednym słowem to napisałaby: Genialna.

Narracja jest prowadzona dwutorowo. Z jednej strony widzimy wszystko z perspektywy Jess, a z drugiej z zapisków pani doktor.  Pozwala nam to nie tylko lepiej poznać obie kobiety, ale również przybliża nam relacje je łączące. 

Akcja książki nie jest jakoś zawrotnie szybka, a momentami ma się wrażenie jakby wręcz zwalniała. Jest to fantastyczne posunięcie, bo jeszcze bardziej buduje napięcie. To naprawdę rewelacyjny thriller psychologiczny, który czyta się jednym tchem. Powiększające się napięcie między kobietami wręcz się czuje. Opis manipulacji i całe relacja, jak do tego dochodzi i jakie są tego skutki, jest naprawdę bardzo realistyczny. Z książki dowiadujemy się, jaką władzę dają informację o drugim człowieku i jak je można wykorzystać, żeby zniszczyć komuś życie.

Nie znajduję więcej słów, żeby opisać tę książkę.”Anonimowa dziewczyna” jest po prostu fantastyczna i trzeba ją przeczytać. Na zakończenie dodam tylko, że ten thriller to gotowy scenariusz na film, który może nie byłby tak genialny jak książka, ale na pewno rewelacyjny. Gorąco polecam!!!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Ewa

Greer Hendricks, Sarah Pekkanen „Anonimowa dziewczyna”

Tytuł oryginalny: An Anonymous Girl
Tłumaczenie: Marta Faber

Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data premiery: 23.10.2019
Liczba stron: 446
ocena: 10/10