Riley Sager ” Tylko ona została”

tylko ona została
Obraz samuelsanchezflores19 z Pixabay

Kit nie ma wyboru. Po tym, co stało się w jej życiu, musi przyjąć jedyną pracę, jaką może dostać. Ma zostać opiekunką Lenory Hope i zamieszkać w jej domu na klifie. Tej słynnej Lenory, o której mówiono, że zamordowała rodziców i siostrę, ale nikt nie był jej w stanie tego udowodnić. W tym samym domu, w którym doszło do potrójnego morderstwa.

Wbrew swoim obawom, Kit nawiązuje kontakt ze swoją podopieczną. Lenora jest sparaliżowana, nie mówi, nie chodzi, może poruszać tylko lewą ręką. I właśnie tą ręką na maszynie mozolnie wystukuje kolejne słowa. Wspomagana przez Kit, postanawia wreszcie opowiedzieć swoją historię. Ale im więcej Kit się dowiaduje, tym bardziej zaczyna się bać. Zwłaszcza w tym domu, pełnym niewyjaśnionych dźwięków.

„Tylko ona została” to książka z zapadającymi w pamięć głównymi bohaterkami. Ich historie podawane są w małych dawkach, autor trzyma czytelnika w napięciu, bardzo powoli zdradzając kluczowe szczegóły, które potrafią mocno zmienić odczuwane wrażenia. Zarówno Kit, jak i Leonora miały w zanadrzu wiele tajemnic.

Książka miała niesamowity klimat. Miejscami wręcz ocierała się o horror i naprawdę się bałam. W pewnym momencie nawet przerwałam czytanie w nocy i sięgnęłam po świąteczny romans, żeby się otrząsnąć z tego niesamowitego wrażenia, jakie na mnie wywarła. I przypadkiem nie śnić o tym w nocy. To zdecydowanie mocny i wstrząsający thriller. Miejsce rozgrywania akcji było cichym bohaterem tej powieści. Dom na klifie, mający lata świetności już dawno za sobą, walczący o przeżycie. Mroczny i niebezpieczny. Jak mieszkający tam ludzie. I tajemnice, których nie zdradzali przez ponad pięćdziesiąt lat.

Nie byłam w stanie tu niczego przewidzieć, Riley Sager zaskakiwał mnie na każdym kroku i do końca typowałam źle. Kompletnie nie spodziewałam się takiego rozwiązania. Mistrzowska intryga. Nawet kiedy zostało już wszystko wyjaśnione, musiałam się chwilę zastanowić i poukładać sobie to w głowie, tak byłam zaskoczona.

Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać „Tylko ona została”, teraz już wiem, że będę chciała sięgnąć po pozostałe książki autora. Za przesłanie książki dziękuję TaniaKsiazka.pl. A Was jak zawsze zapraszam do katalogu z nowościami, gdzie znajdziecie teraz mnóstwo powieści w świątecznym klimacie.

Riley Sager ” Tylko ona została”

Tytuł oryginalny: The Only One Left
Tłumaczenie:  Ryszard Oślizło

Wydawnictwo Mova
Data premiery: 08.11.2023
Liczba stron: 496
ocena: 9/10