Alex Kava „Kolekcjoner” / Ewa

kolekcjoner
Obraz David Mark z Pixabay

„Kolekcjoner” Alex Kavy to już ósmy tom przygód agentki specjalnej Maggie O’Dell. Dla tych, którzy nie znają poprzednich części, nic straconego, bo każda część skupia się na innym śledztwie, a łączy je postać głównej bohaterki. Ja osobiście przeczytałam prawie wszystkie, ale w losowej kolejności i w niczym mi to nie przeszkadzało (tu znajdziecie recenzję tomu 2, „W ułamku sekundy”).

Historia rozpoczyna się na Florydzie, gdzie straż przybrzeżna wyławia rybacką lodówkę, a w niej znajdują fragmenty ludzkiego ciała. Wszystko wskazuje na to, że należą one do kilku różnych ofiar. Agentka O’Dell zostaje wysłana na miejsce, aby wyjaśnić makabryczne znalezisko. Sprawy nie ułatwia jej fakt, że nad Florydę nadciąga huragan i atmosfera jest napięta, bo wszyscy mieszkańcy szykują się do ewakuacji. W toku śledztwa wychodzi na jaw, że mamy do czynienia z psychopatycznym mordercą. Dodatkowo okazuje się, że działa on na większym terytorium, bo jedna z części ciała należała do mężczyzny, który zaginął setki mil od Florydy. Agentka ma ciężki orzech do zgryzienia, bo brakuje jej punktu zaczepienia, a nadciągający huragan wszystko komplikuje. Zaczyna się wyścig z czasem ze względu na szalejącą pogodę i grasującego seryjnego mordercę.

Uwielbiam powieści z udziałem  Maggie O’Dell, bo zawsze dużo się w nich dzieje i nic nie jest takie jak się na początku wydawało. Dodatkowym atutem w tej pozycji jest pokazanie siły kobiet, bo poza główną bohaterką, autorka wprowadziła postać Lizy, która ma również duży udział w śledztwie i nadaje całej opowieści kolorytu. Postacie są opisane w sposób bardzo realistyczny, dzięki czemu są bardzo wiarygodne, co potęguje fakt, że ich opis skupiony jest głównie na aspekcie psychologicznym. Akcja rozwija się wraz z naciągającym huraganem. Najpierw atmosfera jest gęsta i wszystko toczy się powoli, a następnie wydarzenia nabierają tempa, żeby uderzyć z niespodziewaną siła.

„Kolekcjoner” to bardzo dobry thriller psychologiczny, który przeczytałam z wielką przyjemnością, jak zresztą wszystkie powieści Alex Kavy i mam nadzieję, że wkrótce będę miała okazję przeczytać kolejną. Jest to pozycja zdecydowanie warta plecenia nie tylko ze względu na interesująca fabułę, ale również interesujący styl autorki. Serdecznie polecam.

Ewa

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Harper Collins.

Alex Kava „Kolekcjoner”

Tytuł oryginalny: Damaged
Tłumaczenie:  Katarzyna Ciążyńska  
Wydawnictwo Harper Collins
Data premiery: 17.05.2023
Liczba stron: 256
ocena: 8,5/10