Ilaria Capua „Dlaczego nosimy maseczki?”

dlaczego nosimy maseczki
Obraz Marcos Cola z Pixabay

Kaja ogląda z mamą telewizję i dziwi się, dlaczego wszyscy ludzie wyglądają tak samo – mają na twarzach maseczki. Mama wyjaśnia dziewczynce, że to przez malusieńkiego wirusa, którego nie widać. Gdy Kaja zasypia, we śnie odwiedza ją koronawirus i tłumaczy, w jaki sposób rozprzestrzenia się między ludźmi po całym świecie. Tylko co zrobić, żeby temu zapobiec?

dlaczego nosimy maseczkiDzieci, nawet te najmłodsze, są uważnymi obserwatorami świata. Rok temu, gdy zaczęła się pandemia moja niespełna dwuletnia wtedy córka wiedziała, że żłobek jest zamknięty, bo „ona-ijus”, dlatego siedzimy w domu. A przez to, że nałogowo oglądaliśmy wtedy kanały informacyjne, wiedziała nawet, jak ten wirus wygląda. Dlatego cieszę się, że powstała książka dla dzieci, która w przystępny sposób tłumaczy, o co chodzi z koronawirusem i maseczkami, które zdominowały przestrzeń publiczną.

dlaczego nosimy maseczkiKoronawirus w świecie Kai to uśmiechnięta postać podróżująca z misiem. I podoba mi się to, że tak go przedstawiła autorka, że nie straszy, nie demonizuje, tylko przestrzega. W książce, oprócz wyjaśnienia, w jaki sposób wirusy się rozprzestrzeniają w przestrzeni publicznej oraz podczas różnych interakcji społecznych, jest też opisane co  robić, by się ich ustrzegać. Włoska badaczka Ilaria Capua oswaja z obecnością maseczek, rękawiczek i płynów do dezynfekcji.

„Dlaczego nosimy maseczki?” to książka w kartonowej oprawie ze sztywnymi stronami, zawierającymi mnóstwo otwieranych okienek, z kolorowymi ilustracjami Ilarii Facciolii. Jest tu mnóstwo informacji, ale przyznam, że nie za każdym razem czytamy wszystko – często córce wystarczało przeczytanie głównego tekstu oraz samo otwieranie okienek. Niestety czasem przychodziło jej to z trudnością, bo okienka ściśle przylegały do strony. Ale to jedyna wada tej książki. Myślę, że spokojnie można ją przedstawić już dwuletnim dzieciom, chociaż wiadomo – starsze dziecko więcej z niej wyniesie.

Mam nadzieję, że już wkrótce książka będzie tylko wspomnieniem gorszych czasów, a my na nowo będziemy cieszyć się wolnością. Ale jeśli na razie dzieci zadają Wam pytanie „dlaczego nosimy maseczki?”, polecam sięgnąć po tę książkę. Ja za swój egzemplarz dziękuję internetowej księgarni Taniaksiazka.pl. Znajdziecie tam również mnóstwo innych interesujących książeczek dla dzieci.

Ilaria Capua „Dlaczego nosimy maseczki?”
ilustracje: Ilaria Faccioli

Tytuł oryginalny: Ti conosco mascherina

Tłumaczenie: Katarzyna Skórska

Wydawnictwo Harper Collins
Data premiery: 09.12.2020
Liczba stron: 18
ocena: 9/10