Christiane Dorion „W sercu lasu. Wędrówki po lasach świata”

w sercu lasu
Obraz My pictures are CC0. When doing composings: z Pixabay

„W sercu lasu. Wędrówki po lasach świata” to książka Christiane Dorion, zilustrowana przez Jane McGuinness, przeznaczona dla dzieci, która przybliży im, czym tak naprawdę jest las, kto w nim mieszka i uświadomi, dlaczego lasy są takie ważne dla nas i dla naszej planety. Ta przepięknie wydana pozycja opowiada o lasach liściastych, iglastych i deszczowych. O zwierzętach i owadach, które wśród drzew znajdują schronienie i pożywienie. Bo las to nie tylko świetne miejsce na spacery.w sercu lasu

Zanim sięgnęłam po tę książkę, myślałam, że znam się na lasach, przynajmniej tych naszych rodzimych, bo często je odwiedzam. Rozróżniam też większość gatunków drzew. Cóż… autorka uświadomiła mi, że niekoniecznie większość i że jeszcze wiele muszę się dowiedzieć. Podczas czytania przypomniałam sobie wiedzę z lekcji geografii i biologii w podstawówce, uzupełniłam informacjami z tej książki, a teraz będę mogła być przewodnikiem po lasach dla mojej córki.

Książka przeznaczona jest dla dzieci od 6 lat (inne książeczki dla dzieci znajdziecie w księgarni internetowej Taniaksiążka.pl), jednak z asystą rodziców nawet młodsze dzieci będą miały z niej frajdę. Książka ma piękną twardą oprawę i papierowe (gładkie i dobrej jakości, jednak nie kartonowe) strony. U nas dopiero od kilku miesięcy Olga potrafi przeglądać takie książki nie niszcząc ich. Moja córka ma dwa lata i parokrotnie wspólnie przejrzałyśmy książkę. Mniej tu było czytania (za dużo tekstów na stronie, szybko się nudziła brakiem akcji), więcej oglądania. I tysiąc pytań „a co to?”. Dobrze, że wszystkie zwierzęta i niektóre rośliny były podpisane, nie musiałam jej rozczarowywać swoją niewiedzą ;).w sercu lasu

Nie będę ukrywać, że mimo przepięknie narysowanych drzew i innych roślin, to zwierzęta stanowiły główną atrakcję dla mojej córki. „W sercu lasu” pokazuje, że wszyscy, i rośliny, i zwierzęta, i owady, mają do odegrania ważną rolę w ekosystemie. Niby coś, o czym wszyscy wiemy, a czasem zapominamy.

Przeszkadzała mi miejscami zbyt mała czcionka. Książka ma duży format (nieco większy niż A4), stąd często czytałyśmy ją rozłożoną na łóżku, same siedząc, żeby ogarnąć wzrokiem całość. Z takiej odległości nie wszystkie opisy czytało mi się wygodnie, czasem musiałam się nad nią pochylać – chociaż nie mam problemów ze wzrokiem. Większa i może grubsza czcionka z pewnością sprawiłaby, że książkę czytałoby się z łatwością. Ale to dla mnie jedyna wada książki. Bardzo podobał mi się styl ilustracji.

„W sercu lasu” (otrzymana od Taniaksiążka.pl – bardzo dziękuję!) to świetna pozycja dla dzieci i rodziców, który podczas wspólnego czytania lubią dowiedzieć się czegoś więcej o otaczającym nas świecie. Niesie z sobą ważne przesłanie – warto dbać o lasy i sadzić nowe drzewa.

Christiane Dorion „W sercu lasu. Wędrówki po lasach świata”
ilustracje:Jane McGuinness

Tytuł oryginalny: Into the Forest
Tłumaczenie: Paulina Kielan

Wydawnictwo Papilon
Data wydania: 25.03.2020
Liczba stron: 64
ocena: 9/10