Premiera! Recenzja Ewy: Marc Elsberg „Chciwość”

chciwość
Obraz Alexas_Fotos z Pixabay

. Najbardziej przerażające jest to, co realne.
Jakie to prawdziwe i jak bardzo trafnie opisuje fabułę książki. „Chciwość” to historia o kryzysie ekonomicznym przedstawiona w bardzo mrocznym klimacie.

Znany laureat nagrody Nobla ma wygłosić przemówienie na szczycie w Berlinie. Dookoła w mieście odbywają się protesty. Noblista ma rozwiązanie, dzięki któremu dobrobyt będzie dostępny dla wszystkich. Niestety, podczas podróży na szczyt on i jego współpasażerowie giną w wypadku. Przypadkowym świadkiem tego zdarzenia jest młody pielęgniarz, który chce udzielić potrzebującym pierwszej pomocy i przez to zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę, która może kosztować go życie.

Fabuła książki jest niezmiernie fascynująca, a autor prowadzi nas przez kolejne wątki w sposób bardzo spójny, ale zarazem szybki, dzięki czemu czytelnik nie jest w stanie się oderwać od książki. Akcja rozgrywa się w błyskawicznym tempie, a spowalniają ją jedynie objaśnienia matematyczno – ekonomiczne. Mimo wszystko sam wątek opisów zagadnień ekonomicznych dodaje książce dodatkowych walorów. Osobiście nie interesuję się ekonomią, ani się na niej nie znam, ale autor napisał tę książkę dla osób między innymi takich jak ja, czyli kompletnych ignorantów ekonomicznych. Tłumaczy ekonomię laikowi, a do tego dodaje obrazki, które pomagają zrozumieć te trudne zagadnienia. Dzięki takim zabiegom, książkę czyta się przyjemnie mimo niełatwej tematyki.

Książkę polecam wszystkim fanom takiej tematyki i tym, którzy nie interesują się ekonomią. Dzięki przeczytaniu tej książki nie tylko dowiemy się czegoś o ekonomi, ale również spędzimy miłe chwilę z rewelacyjnym thrillerem. Można się również zastanowić nad realnością takiego kryzysu i jego skutkami. Wprowadzenie różnorodnych postaci dodatkowo uatrakcyjnia książkę i czyni ją ciekawszą, bo poznajemy ludzi biznesu, aktywistów, ekonomistów i szarych obywateli.

Dobrym podsumowaniem książki jest przysłowie: „Kto kocha się w pieniądzach, pieniądzem się nie nasyci” W naszych czasach każdy goni za pieniądzem i mało kto myśli o drugim człowieku i bezinteresownej pomocy. Książka daje do myślenia, ile niektórzy ludzie są w stanie zrobić dla pieniędzy i władzy…
Nie czytałam poprzednich powieści autora, ale „Chciwość” gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu W.A.B.

Ewa

Marc Elsberg „Chciwość”

Tytuł oryginalny: Gier
Tłumaczenie: Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska

Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 30.10.2019
Liczba stron: 462
ocena: 8/10