KotBorysCzyta: Aaron Mahnke „The World of Lore. Niegodziwi śmiertelnicy”

niegodziwi śmiertelnicyŚwiat literatury pełen jest wymyślonych przez twórców przerażających postaci i makabrycznych wydarzeń. Zazwyczaj przyjmują one formę nadprzyrodzonych istot, potworów czy bestii zdolnych do najgorszych rzeczy. Autorzy tych dzieł prześcigają się w wymyślaniu coraz to okrutniejszych i bardziej finezyjnych zbrodni, aby przyciągnąć uwagę czytelnika, a ich wyobraźnia czasami nie zna granic. Tymczasem największymi potworami stąpającymi po Ziemi, zdolnymi do najbardziej makabrycznych i wyrafinowanych zbrodni są ludzie…

Aaron Mahnke, producent i gospodarz bestsellerowych podcastów Lore, w swojej drugiej książce „The World of Lore. Niegodziwi śmiertelnicy”, przedstawia nam wiele dowodów na to, jak okrutni i bezwzględni potrafią być ludzie. Opisuje historie największych zbrodniarzy i czynów jakich się dopuścili. Wielu z nich jak np. panowie William Hare i Burke dokonywali swych zbrodni z chęci zysku. Mężczyźni zwietrzyli interes w sprzedawaniu zwłok, na które było bardzo duże zapotrzebowanie na uniwersytetach medycznych. Większość dostawców ciał zdobywała  je, wykradając z cmentarzy, co bywało dosyć męczące i kłopotliwe. Tymczasem Panowie Williamowie  znaleźli „lepszy sposób” pozyskiwania zwłok… Kiedy w hotelu prowadzonym przez Hare zmarł jeden z lokatorów – starszy mężczyzna bez rodziny, a do tego zalegający z czynszem –  postanowili odkuć się i sprzedać jego ciało. Transakcja okazała się na tyle korzystna, że w okolicy zaczęło znikać coraz więcej ludzi…

Kolejnym przykładem zbrodni dokonywanych dla zysku jest Brynhild Strosen. Kobieta, którą „dotknęło” wiele tragedii… Na początku spłonęła cukiernia prowadzona przez nią i jej męża, która na szczęście była ubezpieczona, niewiele później w płomieniach stanął ich dom, za co też dostała niemałe odszkodowanie. Ale to nie koniec „pasma nieszczęść” jakie ją spotkały. Dwoje dzieci jej męża zmarło z powodu ostrego zapalenia okrężnicy, a miesiąc później niespodziewanie jej mąż.. i jak możemy się domyślić Brynhild sporo zyskała na tych tragediach, co tylko zachęciło ją do dokonywania kolejnych zbrodni..

Inne zbrodnie, które zostały przedstawione w The World of Lore. Niegodziwi śmiertelnicy Aarona Manhke, nie miały nic wspólnego z chęcią wzbogacenia się, a ich motywy, a czasem i sprawcy do tej pory nie zostały odkryte. Dowodzi to tylko temu, że człowiek jest jedyną istotą potrafiącą zabijać dla czystej przyjemności.

Książka World of Lore. Niegodziwi śmiertelnicy Aarona Mahnke została bardzo ładnie wydana i oprawiona w oryginalne ryciny wykonane przez M.S. Corleya zawodowego ilustratora i projektanta okładek. Niestety pomimo tematyki, która jest da mnie bardzo interesująca, styl w jakim została napisana nie przypadł mi do gustu. Niektóre opowiadania były bardzo krótkie i suche, a opowiedziane w nich historie zawierały bardzo mało faktów.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

KotBorysCzyta to seria na blogu, w której recenzje piszą moi znajomi, właściciele Kota Borysa – prawdopodobnie najlepszego towarzysza do czytania książek ?

Aaron Mahnke „The World of Lore. Niegodziwi śmiertelnicy”

Tytuł oryginalny: The World of Lore. Wicked Mortals.
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki

Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data premiery: 02.07.2019
Liczba stron: 392
ocena: 4/10