KotBorysCzyta: David Eagleman „Mózg. Opowieść o nas”

mózg. opowieść o nasLudzki mózg to ok 1.5 kg galaretowatej masy o pomarszczonej powierzchni. Jego wygląd fizyczny nie odzwierciedla tego, jak duże ma dla nas znaczenie i jak wiele procesów w nim zachodzi. Nauka o tym tajemniczym i skomplikowanym narządzie ludzkiego ciała rozwija się bardzo szybko. Naukowcy od wielu lat przeprowadzają mnóstwo badań próbując znaleźć odpowiedź na wiele pytań dotyczących nie tylko fizycznych aspektów pracy naszych mózgów, ale też tego, jaki mają wpływ na naszą osobowość, sposób podejmowania decyzji czy postrzegania świata.

David Eagleman, znany i szanowany neurobiolog wykładający na Stanford University, specjalizujący się w plastyczności mózgu, percepcji czasu, synestezji i skrzyżowaniu nauki z polityką społeczną, współtwórca znanych programów emitowanych na stacji BBC, w swojej książce „Mózg. Opowieść o nas” pomaga nam znaleźć odpowiedzi na te pytania. Książka podzielona jest na sześć rozdziałów, w których opisane są nie tylko etapy rozwoju mózgu, mechanizmy odbierania bodźców zewnętrznych, czy postrzegania i rozumienia otaczającej nas rzeczywistości, ale również porusza kwestie tego, jaki wpływ na nasze decyzje i wybory maja inni ludzie i środowisko, w którym dorastamy.

Autor przybliża nam także sposób komunikacji mózgu z ciałem człowieka i uświadamia, ze czynności, które wydają nam się pozornie łatwe i czasem nawet niezauważalne, tak naprawdę są efektem skomplikowanych procesów, jakie w nim zachodzą. Z lektury dowiadujemy się również, jak potężną „maszyna” jest tak niepozorny organ naszego ciała i jakie może nam dać możliwości począwszy od nauki języków obcych czy prowadzenia auta, po sterowanie mechanicznym ramieniem za pomocą myśli. W ostatnim rozdziale autor przytacza kilka przykładów badań skupiających się m.in. na próbach stworzenia sztucznej inteligencji lub przeniesieniu ludzkiej świadomości na nośniki zewnętrzne, które brzmią jak scenariusz filmu sci-fi.

Można by się spodziewać, że książka napisana przez naukowca będzie pełna niezrozumiałych terminów medycznych lub technicznych, jednak Eagleman zadbał o to, by po jego dzieło mógł sięgnąć każdy. „Mózg. Opowieść o nas” pomimo tak trudnej tematyki, którą porusza, jest napisana w sposób przystępny i zrozumiały. Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Polecam ja szczególnie osobom zainteresowanym tematyką związaną z neurobiologią, które niekoniecznie chcą spędzić wiele godzin nad literaturą naukową. Każdy z mechanizmów funkcjonowania mózgu jest zilustrowany przez autora interesującym przykładem i ilustracjami. „Mózg. Opowieść o nas” jest ciekawą pozycją, którą warto przeczytać, by zrozumieć choć trochę mechanizmy rządzące ludzkim mózgiem.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

KotBorysCzyta to seria na blogu, w której recenzje piszą moi znajomi, właściciele Kota Borysa – prawdopodobnie najlepszego towarzysza do czytania książek ?

David Eagleman „Mózg. Opowieść o nas”

Tytuł oryginalny: „The Brain: the Story of You”
Tłumaczenie: Aleksander Wojciechowski 

Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data premiery: 08.04.2019
Liczba stron: 248
ocena: 8/10 (rewelacyjna)