Cecelia Ahern „Doskonała”

doskonała

„Doskonała” to druga część duologii Cecelii Ahern. Już początek historii Celestine, opisany w powieści „Skaza”, przekonał mnie, że talent Cecelii Ahern pozwala jej tworzyć niesamowite opowieści niezależnie od tego, jaki gatunek wybiera.

Celestine North była kiedyś idealna. Dopóki nie została jedną z Naznaczonych, dopóki nie wypalono jej Skazy. Teraz żyje poza prawem, ukrywa się przed demaskatorami, którzy mają ją doprowadzić przed oblicze sędziego Crevana. Niegdyś ojca jej chłopaka, dziś jej największego wroga. Bo Celestine ma coś, co może zniszczyć sędziego i Trybunał, w którym zasiadał. Tylko, czy była w stanie sama stawić mu czoła, czy potrzebuje kogoś, komu mogłaby zaufać?

Akcja powieści ma miejsce we współczesnym państwie, rządzonym specyficznymi zasadami. Każdy z mieszkańców, kto popełnił błąd, zostaje postawiony przed Trybunałem, który ustala, jaka Skaza należy się za dane wykroczenie. Skazany staje się Naznaczonym – człowiekiem pozbawionym wielu praw i ograniczonym restrykcyjnymi regułami. Celestine też czekało takie życie, ale odkąd uciekła spod kontroli swojej demaskatorki, stała się poszukiwanym zbiegiem.

Główna bohaterka była młodą dziewczyną, rzuconą na głęboką wodę. Kiedyś wiedziała, czego chce od życia, miała sprecyzowane plany, a jej przyszłość rysowała się idealnie z chłopakiem, który pasował do tej wizji. Ale teraz u jej boku stał kto inny. Carrick chronił ją, pomagał realizować każdy plan. Pragnęła być jak najbliżej jego ciała, opiekuńczych ramion, uważnych oczu. Czy jednak mogła całkowicie mu zaufać? Przed wypaleniem skazy nie miałaby co do tego zastrzeżeń, teraz jednak stała się ostrożniejsza. Zmieniła się i zmieniała dalej.

A skoro już mowa o Carricku 😉 Chyba żadna powieść dla młodzieży nie może obejść się bez wątku romantycznego, niestety często z dwoma chłopcami, między którymi główna bohaterka musi wybierać. Cecelii Ahern nie udało się uciec od tego schematu, na szczęście Celestine okazała się rozsądną dziewczyną i nie drażniła swoim niezdecydowaniem. Uczucie między Celestine a Carrickiem stało się ważnym elementem powieści. Dziewczyna pozwoliła, by stał się dla niej bliski, przez to on również stał się częścią rozgrywki między nią a sędzią Crevanem.

Celestine mogła walczyć o siebie, miała narzędzie, by wpłynąć na Trybunał. A jednak kolejne dni spędzone wśród Naznaczonych, ludzi takich jak ona, sprawiały, że stawali się dla niej coraz bliżsi. Ich przewinienia wydawały się niewspółmierne do kary, którą otrzymali. System, których ich otaczał, nie był idealny, opierał się na ocenie moralnej dokonywanej przez ludzi, którzy także pewnego dnia mogli zbłądzić. Nie dawał nikomu szans na poprawę, odbierał społeczeństwu tolerancję i życzliwość. Napawał strachem przed popełnieniem błędu.

Choć znalazłam tu kilka schematycznych rozwiązań charakterystycznych dla tego rodzaju literatury, „Doskonała” okazała się przyjemną lekturą. Cecelia Ahern ciekawie poprowadziła fabułę, przygotowując dla bohaterki i czytelników kilka nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Nie znalazłam tu brutalnych scen przemocy fizycznej, bardziej liczył się efekt psychologiczny, strach i odizolowanie ukaranych od praworządnego społeczeństwa. Chciałabym, żeby młodzież sięgała po takie książki, proste w odbiorze, ale niosące pozytywne przesłanie.

 

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Akurat.

Cecelia Ahern „Doskonała”

„Perfect” – tłumaczenie Joanna Dziubińska
Wydawnictwo: Akurat
Data premiery: 19.07.2017
Liczba stron: 480
ocena: 7/10 (bardzo dobra)

Twórczość autorki:
Doskonała
– Dziękuję za wspomnienia
– Dziewczyna w lustrze
– Gdybyś mnie teraz zobaczył
– Kiedy Cię poznałam
Kraina zwana „Tutaj”
Lirogon
– Love, Rosie (poprzedni tytuł „Na końcu tęczy)
– Miłość i kłamstwa
– Pamiętnik z przyszłości
Podarunek
– Pora na życie
– PS Kocham Cię
– Skaza
– Sto imion
– Zakochać się