Jørn Lier Horst – seria CLUE część 3 i 4

Jørn Lier Horst, norweski autor kryminałów, zasłynął w Polsce, dzięki książce „Jaskiniowiec„, należącej do serii o śledztwach prowadzonych przez Williama Wistinga (pozostałe książki z tej serii wydane przez Smak Słowa to „Poza sezonem” i „Psy gończe„). CLUE to seria przeznaczona dla młodszych czytelników, której bohaterami jest trójka przyjaciół (Cecilia, Leo, Una) i pies Egon. Mieszkają nad Zatoką Okrętów i dziwnym zrządzeniem losu, często trafiają na zagadki kryminalne, które starają się rozwiązać.

zagadka dna morskiegoDotychczas w serii CLUE ukazały się:
1. Zagadka salamandry
2. Zagadka zegara maltańskiego
3. Zagadka dna morskiego
4. Zagadka hien cmentarnych
Każda książka dotyczy odrębnego amatorskiego śledztwa prowadzonego przez dzieci, ale jest część wspólna dotycząca matki Cecilii.

Zagadka dna morskiego” opowiada o tym, co działo się, gdy w pensjonacie „Perła”, prowadzonym przez ojca Cecilii, pojawiła się ekipa filmowa, kręcąca tam sceny do filmu sensacyjnego. Zafascynowane dzieci towarzyszyły filmowcom, a nawet zaistniały na ekranie. Ich uwagi nie umknęło jednak spotkania zagadka hien cmentarnychpodejrzanych mężczyzn. Wycieczka łódką połączona z nurkowaniem okazała się wstępem do odkrycia tajemnicy sprzed kilku lat. Nie wiedzieli, że ściągną tym na siebie duże niebezpieczeństwo.

W „Zagadce hien cmentarnych” bohaterowie postanawiają dowiedzieć się, kto rozkopuje groby na pobliskim cmentarzu. Przy okazji poznają historię o miejscowym bohaterze, który okradał okupujących kraj Niemców, ale nikt nie dowiedział się,  gdzie ukrył złoto. Sprytne dzieciaki odnajdują tajemniczą jaskinię, która zapewni im chwile pełne przygód. Czy i tym razem, wszystko dobrze się skończy?

…………………………………

Jørn Lier Horst w literaturze dla dorosłych bywa brutalny, nie boi się drastycznych opisów i trzyma czytelników długo w napięciu, dlatego zastanawiałam się, jakie mogą być kryminały dla dzieci w jego wykonaniu. Na szczęście wykazał się dużą empatią i potrafił napisać książkę, która nie powinna szokować i przestraszyć (bardziej niż bajkowy Scooby-Doo i jego przygody) młodego czytelnika. Niebezpieczeństwa, na które narażeni są bohaterowie, zostają likwidowane w ciągu jednej strony, nie ma dużo przemocy, nikt nikogo nie zabija, co prawda pojawiają się groby i kości, ale zwykle należą ludzi zmarłych kilkanaście lat wcześniej. Autor stworzył ciekawe historie z zagadkami sprzed lat, a krótka forma (około 160 stron) gwarantuje, że nie powinien umknąć żaden szczegół wcześniej przeczytanego tekstu. Bohaterowie serii to mądre, inteligentne dzieci, ciekawe otaczającego ich świata, które czasem chcą być zbyt samodzielne i nie dzielą się z dorosłymi swoimi sekretami, zanim sami nie znajdą odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Każda książka w serii oparta jest na jakieś filozoficznej zasadzie, która zostaje w prosty sposób wcielona w życie.

20160218_220802i

Choć sama zdecydowanie wolę czytać książki Horsta w wersji dla dorosłych czytelników, to uważam, że seria CLUE powinna spodobać się młodszym i zaszczepić w nich miłość do czytania książek, zwłaszcza tych, w których można próbować zmierzyć się z autorem i rozgryzać zagadkę samodzielnie. Dlatego jeśli macie w domu małego czytelnika (wg mnie powyżej 10 lat, ale nie mam na kim przetestować, więc strzelam), to podrzućcie mu książki Horsta, jeśli je polubi, będziecie mieć więcej czasu na czytanie własnych lektur 😉

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Smak Słowa i Business & Culture.

…………………………………

…………………………………

Książki autora
– seria CLUE
1. Zagadka salamandry
2. Zagadka zegara maltańskiego
3. Zagadka dna morskiego
4. Zagadka hien cmentarnych

seria z Williamem Wistingiem
7. Poza sezonem
8. Psy gończe
9. Jaskiniowiec 
10. Ślepy trop (premiera w kwietniu!)

seria Tiril i Oliver
1. Operacja burzowa chmura
2. Operacja człowiek w czerni
3. Operacja zachód słońca
4. Operacja żonkil