Czytaj PL – w listopadzie znów poczytasz za darmo!

Według badań Biblioteki Narodowej 62% Polaków w zeszłym roku nie przeczytało ani jednej książki. Nie mogę powiedzieć, że jestem zaskoczona takim wynikiem, choć oczywiście wolałabym, żeby było inaczej. W gronie rodziny i przyjaciół „krzewię czytanie przez udostępnianie” swoich książek, dlatego cieszy mnie inicjatywa, o której zaraz opowiem. Sama też zamierzam z niej skorzystać.

Już po raz szósty w Polsce Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz platforma Woblink.com, a od ubiegłego roku także przez Instytut Książki organizują akcję Czytaj PL, która potrwa do 30 listopada. W tym roku w 500 miejscowościach pojawią się plakaty – darmowe wypożyczalnie ebooków.

Co zrobić, żeby czytać za darmo?

Wystarczy posiadać na telefonie czy tablecie aplikację Woblink, zeskanować kod z plakatu i pobrać wybraną książkę. W tym roku do wyboru jest 12 propozycji, wśród których znajdują się także tegoroczne gorące premiery, jak „Hashtag” Remigiusza Mroza czy „Cienie” Wojciecha Chmielarza.

 

Ile razy dziennie z nudów przewijamy tablicę Facebooka, Instagrama czy choćby portalu z wiadomościami? Zamiast tego wystarczy włączyć aplikację Woblink, wybrać książkę i (już z sensem) przewijać i czytać kolejne strony. W autobusie, w poczekalni do lekarza, czy tak jak ja ostatnio – podczas karmienia dziecka. Skoro i tak wybierasz w tym momencie telefon, możesz wykorzystać ten czas nieco lepiej.

To którą książkę wybierasz?

Lista dostępnych książek:
1. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”
2. Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”
3. Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”
4. Anna Brzezińska „Córki Wawelu”
5. Wojciech Chmielarz „Cienie”
6. Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”
7. Remigiusz Mróz „Hashtag”
8. Mark Bowden „Polowanie na Escobara”
9. Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”
10. Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”
11. Ariely Dan „Potęga irracjonalności”
12. John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”