Lydia Tresselt „Chrząszcze, robaczki, motyle”

chrząszcze, robaczki, motyle
Obraz Denis Doukhan z Pixabay

„Chrząszcze, robaczki, motyle. Szydełkowa opowieść o małych stworzeniach i wielkich marzeniach” to książka, która trafia do wielu grup odbiorców. Nigdy nie pomyślałam, że robaczki (brr!) zdobędą moją sympatię, ale w tym przypadku się udało.

Gąsienica wykluła się z jajeczka. Jeszcze nie wie, kim zostanie, ale bardzo chce to odkryć. Może stanie się muchą, może biedronką, a może pięknym motylem. Na razie je liście, obserwuje inne larwy i marzy o przyszłości.

„Chrząszcze, robaczki, motyle” Lydii Tresselt (tworzącej stronę Lalylaland ze wzorami na szydełko) to książka składająca się z dwóch części. Pierwsza to opowieść o gąsienicy, którą ilustrują wykonane na szydełku robaczki na tle prawdziwych roślin. To niedługa historia o marzeniach, myślę, że będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 3 lat. A potem zaczyna się część, która skusiła mnie, żeby sięgnąć po tę publikację: wzory. 

Znajdziemy tu najpierw trochę wyjaśnień, metodologię pracy, a następnie dwadzieścia różnych wzorów na gąsienice, biedronki, ślimaki, motyle i ich formy pośrednie. Dzięki temu możemy podarować dziecku jeszcze większą zabawę, tworząc dla nich szydełkowych bohaterów książki w dowolnie wybranych kolorach.

Od pandemii, jeśli nie czytam, to czasem szydełkuję (głównie torebki, ale zdarzył mi się smok Edzio, a teraz próbuję zrobić sobie wielokolorową chustę), znam więc podstawowe metody i wzory i z tej perspektywy mogę ocenić trudność przedstawianych wzorów. Różnią się one stopniem skomplikowania, póki podstawą był okrąg, wydawały mi się proste, w niektórych musiałam cofać się do instrukcji, by zrozumieć metodę przerabiania. Najtrudniejsze wydają mi się skrzydła motyla, jeszcze nie odważyłam się ich próbować zrobić. Postawiłam na najprostszą opcję, główną bohaterkę, gąsienicę.

„Chrząszcze, robaczki, motyle” to pięknie wydana książka w twardej oprawie z kolorowymi ilustracjami. Wraz z zestawem szydełko plus kilka kolorów włóczek będzie wspaniałym prezentem dla starszego dziecka, które chciałoby rozpocząć swoją przygodę z szydełkowaniem, oczywiście wraz ze wsparciem osoby, która już potrafi szydełkować, żeby pokazać podstawy – tego według mnie ciężko nauczyć się z samej książki. 

Za możliwość zrobienia szydełkowej gąsienicy dziękuję  TaniaKsiazka.pl. Na pewno znajdziecie tam też książkę o swoim hobby.

Lydia Tresselt „Chrząszcze, robaczki, motyle. Szydełkowa opowieść o małych stworzeniach i wielkich marzeniach”

Tytuł oryginalny: Lalylala’s Beetles, Bugs and Butterflies: A Crochet Story of Tiny Creatures and Big Dreams
Tłumaczenie:  Chodkowska-Gyurics Agnieszka
Wydawnictwo Kobiece
Data premiery: 22.03.2023
Liczba stron: 128
ocena: 10/10