Kia Abdullah „Najbliższa rodzina”

najbliższa rodzina
Obraz u_uf78c121 z Pixabay

Chyba trzy razy zaczynałam pisać tę recenzję. I tyle samo razy czytałam opis wydawcy na okładce, zastanawiając się, jak wiele na temat książki mogę Wam zdradzić, żeby nie powiedzieć za wiele i żebyście mogli tę historię przeżywać tak mocno jak ja (a ja pamiętałam tylko, że rodzinę bohaterów ma spotkać jakaś tragedia, kompletnie nie pamiętałam co). Dlatego tylko delikatnie zarysuję Wam dwie sceny:

Pierwsza scena: Leila i jej mąż Will oraz jej siostra Yasmine z mężem i synkiem spędzają sobotni wieczór w ogrodzie. Pozornie jest idealnie – upalny dzień przeszedł w letni wieczór, są w najbliższym gronie. Ale w powietrzu panuje napięcie, coś zgrzyta.

Druga scena: Leila jest oskarżona o spowodowanie śmierci. Za kilka miesięcy stanie przed sądem. Będzie próbowała obronić się przed zarzutem, że zrobiła to umyślnie, bo kobiety takie jak ona, panują nad wszystkim i nigdy niczego nie pozostawiają przypadkowi.

Właśnie. Kobiety takie, jak Leila Syed. Wszyscy postrzegali ją jako kobietę sukcesu. Jej firma architektoniczna świetnie sobie radziła, kobieta dużo zarabiała, dbała o wygląd i zdrowie. Piękna, pewna siebie. Czy taka kobieta jest w stanie udowodnić, że naprawdę kochała? Czy ławnicy zobaczą jej cierpienie, czy tylko pustą maskę wyrachowanej kobiety? Podczas posiedzeń sądu na jaw wyjdzie wiele sekretów z jej życia, ale czy będziemy w stanie poznać prawdziwą Leilę?

Przedstawiony temat skojarzył mi się w prawdziwą historią, nagłośnioną przez media, która rozegrała się bodajże rok temu latem.  Wtedy także nie mogłam o tym szybko zapomnieć, to naprawdę mogło zdarzyć się każdemu, a jednocześnie było niewyobrażalną tragedią dla rodziny.

„Najbliższa rodzina” to najstraszniejsza książka, jaką czytałam ostatnimi czasy. Taka, którą musisz na chwilę odkładać, żeby co jakiś czas w myślach się upewnić, że Twoim dzieci śpią na górze i możesz dalej czytać o tej strasznej tragedii. Bo czyta się naprawdę dobrze, Kia Abdullah stworzyła tak poruszającą powieść, że nie sposób się od niej oderwać. I nawet kiedy wydaje się że już wszystko jest powiedziane, autorka zrzuca taka informację, że przestajesz oddychać. I na nowo musisz sobie radzić z nadmiarem emocji. To bardzo dobra książka. Ale straszna! Mam nadzieję, że byłam w tej recenzji na tyle tajemnicza, żeby Was zachęcić, nie zdradzając zbyt wiele!

Za możliwość poznania tej przerażającej historii dziękuję TaniaKsiazka.pl, a Was zapraszam na ich stronę w poszukiwaniu także innych thrillerów.

.

Kia Abdullah „Najbliższa rodzina”

Tytuł oryginalny: Next of Kin
Tłumaczenie:  Urszula Gardner
Wydawnictwo Mova
Data premiery: 22.02.2023
Liczba stron: 376
ocena: 9/10