Abby Jimenez „To nie może się udać”

to nie może się udać
Obraz andrea candraja z Pixabay

Od pierwszej książki Abby Jimenez, „To tylko przyjaciel”, jestem fanką jej powieści. Po każdą kolejną sięgam bez wahania. Dlatego, mimo, że „To nie może się udać” od początku zapowiadało kryzysy w związku (a przy tylu światowo-państwo-i innych kryzysach, miałam ochotę na coś pozytywnego), wiedziałam, że autorka jednak znajdzie dla pary bohaterów jakieś dobre rozwiązanie.

Ich związek nie mógł się udać.
Alexis miała poukładane życie, mnóstwo zobowiązań rodzinnych i służbowych. Mieszkała w wielkim mieście i kochała jego udogodnienia. Właśnie zakończyła toksyczny związek i nie planowała kolejnego. A już na pewno nie z chłopakiem tak różniącym się od niej.

Daniel był od niej o kilka lat młodszy, żył zupełnie innym życiem w małym miasteczku, gdzie każdy miał swoją rolę. Był mocno związany z tym miejscem, nie tylko historią rodzinną i nie wyobrażał sobie życia gdzie indziej.

Gdyby nie szop, przez którego wjechała do rowu, Alexis i Daniel nigdy by się nie spotkali. Ale czy los da im szansę na związek w tak niesprzyjających okolicznościach?

Podążając za naprzemienną narracją Alexis i Daniela, poznajemy ich życie. Alexis od początku zdaje sobie sprawę, że ich romans nie ma szans na kontynuację, że to tylko wykradzione wspólne chwile, które wkrótce się skończą. Stopniowo dowiadujemy się, skąd u niej ta pewność, dlaczego uważa, że jej życie zostało już zaplanowane. Dlaczego nie widzi Daniela w swoim życiu i siebie w życiu Daniela. Autorka umiejętnie kontrastowała bezduszne życie w mieście, z sielskim miasteczkiem Daniela. Mieszkanie Alexis z jego mieszkankiem. Na każdym kroku akcentowała to, jak bardzo się różnili. I jak łatwo, mimo wszystkich przeciwności, mogło połączyć ich uczucie.

Złościłam się na Alexis, na tę sytuację, w której się znalazła, ślepy róg, w który zagoniły ją rodzinne tradycje i wymagania. Wraz z główną bohaterką powoli zdawałam sobie sprawę, co to jest przemoc psychiczna, jak jest niebezpieczna i jak trudno jej stawić czoła. W momencie, kiedy Alexis to zrozumiała, mogła zacząć walczyć o siebie, jednak przez długi czas akceptowała takie traktowanie i nie dopuszczała myśli, że mogłoby być inaczej.

Abby Jimenez jak zwykle nie zawiodła. „To nie może się udać” okazało się piękną, słodką powieścią, niepozbawioną jednak negatywnych emocji i trudnych tematów, za to idealnie doprawioną szczyptą magii (a może to po prostu szczęście). Do tego świetnie się ją czytało, polecam, jeśli tylko lubicie romantyczne powieści obyczajowe.

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Muza.

 

Abby Jimenez „To nie może się udać”
Tytuł oryginalny:  Part of Your World
Tłumaczenie: Katarzyna Bieńkowska

Wydawnictwo Muza
Data premiery: 22.03.2023
Liczba stron: 448
ocena: 8/10