Olgierd Hurka „Show” / Magda

show
Obraz Ichigo121212 z Pixabay

„Show” będący thrillerem psychologicznym to druga książka pisarza Olgierda Hurki. Jego pierwsza książka – „Znamię” była nominowana do prestiżowej Nagrody Wielkiego Kalibru w 2021.

Aneta Dychnicz jest młodą dziewczyną mieszkającą na wsi, z której pragnie się wyprowadzić i rozpocząć życie w mieście, gdzie jak uważa, wszystko jest możliwe. Aby ziścić swoje marzenia o wyrwaniu się z wiejskiej rzeczywistości,  postanawia wziąć udział w reality show „Zmiana na dobre”, które ma się stać przepustką do lepszego życia. Dzięki swojej wytrwałości i samozaparciu podczas procesu rekrutacyjnego, udaje jej się dostać do programu. Podczas rozmów z Andrzejem Nisiurą – założycielem koncernu medialnego One Media oraz twórcy programu „Zmiana na dobre”, oraz Jarkiem Czapotem- późniejszym opiekunem głównej bohaterki oraz prawej ręki Nisiury, Aneta dowiaduje się, że przypadnie jej udział w najnowszym, ściśle tajnym programie o nazwie Show.

Jako osoba twardo stąpająca po ziemi, po pierwszych rozterkach decyduje się na wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu. Na wsi została przecież jej chora matka, a z pieniędzy które zarobi będzie w stanie opłacić jej lekarzy, zabiegi, leki; myśl ta też pozwala zagłuszyć jej wyrzuty sumienia, które odczuwa po opuszczeniu rodzinnych stron i chęci szukania własnego szczęścia. Po podpisaniu kontraktu zostaje wysłana do gabinetów, gdzie zadbają o jej urodę, spotyka się ze stylistką, która wypożycza jej ubrania, a także bierze udział w kursie dla osób występujących publicznie. Zostaje jej też przydzielona osoba, która będzie dbała o jej social media. Jej pierwsze zlecenie to pojawienie się na premierze filmu z aktorem, którego wizerunek musi zostać ocieplony po niedawnych informacjach w mediach, że pobił on swoją ówczesną dziewczynę. Aneta nie jest zadowolona z tego zlecenia, jednak chce być profesjonalistką i dobrze się z niego wywiązać. Trafia więc do tzw. świata showbiznesu, jednak nie będzie to ostatni świat z jakim się zmierzy i jaki wywrze na nią ogromny wpływ.

„Show” nie skradło mojego serca. Choć sam początek zapowiadał się świetnie, jednak pojawienie się wątków z polskiego showbiznesu trochę przystudziło mój zapał. Momentami myślałam, że odłożę książkę i do niej nie wrócę, bo nie potrafiłam się w nią wciągnąć. Postanowiłam jednak oszukać system i przeskakiwałam niektóre fragmenty, nie odczuwszy przy tym utraty wątku. Thriller psychologiczny powinien działać na zasadzie gradacji napięcia, abyśmy mogli cali w nerwach dojść do punktu kulminacyjnego, jednak w przypadku „Show” nie wiem, który to miał być punkt.  Może nie jestem odbiorczynią tego typu twórczości. Momentami perypetie głównej bohaterki wydawały mi się nierealne. Jej bezdomność i opis środowiska ludzi bezdomnych, oraz to jak sobie wtedy radziła, nie przekonały mnie, że tak wygląda ten świat. Oczekiwałabym od autora zaznajomienia się z tym problemem, aby opisy i przedstawione sytuacje były bardziej prawdopodobne. To właśnie odrealnienie w opisach sprawiło, że nie zostałam fanką twórczości Pana Olgierda Hurki.

Magda

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Harper Collins.

Olgierd Hurka „Show”


Wydawnictwo Harper Collins
Data premiery: 05.10.2022
Liczba stron: 478
ocena: 5/10