Daniel Silva „Portret nieznanej kobiety”/ Ewa

portret nieznanej kobiety
Obraz Carlotta Silvestrini z Pixabay

„Portret nieznanej kobiety” autorstwa Daniela Silva to książka na pograniczu thrillera i powieści szpiegowskiej. Miłośnicy tych gatunków literackich na pewno znajdą w niej coś dla siebie i spędzą miłe chwile wśród dzieł sztuki.

Gabriel Allon wiedzie spokojne życie w Wenecji u boku dwójki dzieci i pięknej żony Chiary, która zajmuje się zarządzaniem firmą konserwującą zabytki. Po rezygnacji z funkcji szefa izraelskiego wywiadu całe dnie spaceruje po mieście, starając się zapomnieć o demonach przeszłości. Odwiedziny dawnego przyjaciela Juliana Isherwooda, który prosi go o pomoc, burzą jego spokojne życie. Na jego prośbę Gabriel postanawia zbadać odkrycie i sprzedaż słynnego obrazu sprzed wieku. Spotyka dawnych znajomych i zostaje wplątany w groźną intrygę. Sprawa komplikuje się coraz bardziej, aż dochodzi do wybuchu w galerii, którą odwiedził Allon, a śmierć poniósł jej właściciel. Podążając śladami fałszerzy dzieł sztuki, za czym idą ogromne pieniądze, naraża się na ogromne niebezpieczeństwo i zaczyna tracić nadzieję, że uda mu się rozwiązać sprawę.

Jest to moja pierwsza lektura tego autora i spotkanie z Gabrielem Allonem, który gościł już w ponad dwudziestu powieściach Daniela Silvy. Nie znałam wcześniejszych perypetii głównego bohatera, ale wcale mi to nie przeszkadzało w czytaniu, bo jego postać polubiłam od razu. Jest to bardzo barwna osoba, która potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Złożony charakter, intrygująca osobowość i specyficzne poczucie humoru, składają się na postać, którą można polubić od pierwszych stron. Fabuła z fałszerzami dzieł sztuki jest dopracowana w sposób bardzo drobiazgowy i ciekawy. Jest to dość obszerna lektura i ze względu na dużą ilość faktów i nazwisk, przeczytanie jej zajmuje trochę czasu. Nie będzie to jednak czas stracony, bo całość czyta się bardzo dobrze, a kolorytu dodają dialogi, które czasami bywają trochę ironiczne. Akcja nie jest może zbyt dynamiczna, ale na tyle intrygująca, żeby nie zanudzić czytelnika, a wręcz zachęcić go do czytania. Pomimo, że lektura nie porwała mnie w stu procentach, to uważam, że jest to pozycja, która zdecydowanie zasługuje na polecenie.

EWA

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Harper Collins.

Daniel Silva „Portret nieznanej kobiety”

Tytuł oryginalny: Portrait of an Unknown Woman
Tłumaczenie:  Robert Ginalski 
Wydawnictwo Harper Collins
Data premiery: 23.11.2022
Liczba stron: 416
ocena: 8/10