Katarzyna Bonda „Do cna” (Jakub Sobieski #3)

do cna
Obraz Robert Owen-Wahl z Pixabay

“Do cna” to już trzecia część serii z Jakubem Sobieskim, niepokornym detektywem rozkręcającym swoją agencję. Nowe zlecenie może dać mu duży zysk, ale trafiła mu się wyjątkowo wymagająca klientka.

Wpływowa Grażyna Stadnicka zleca Jakubowi znalezienie swojego syna, delikatnie wprowadzając go w układy w swojej rodzinie. Szybko jednak okazuje się, że to, co zleceniodawczyni zdradziła detektywowi, to zaledwie czubek góry lodowej pełnej układów, głęboko skrywanych tajemnic i zakazanych pragnień. Kiedy Jakub znajduje syna klientki, odkrywa prawdę o jego upodobaniach i znów zderza się ze zmową milczenia. I gdy w pobliskim parku ktoś odkrywa reklamówkę pełną ugotowanych ludzkich kości, a potem zwłoki, Sobieski wie, że został wmieszany w skomplikowany układ. Czy komukolwiek zależy na znalezieniu zabójcy tych ludzi? 

Lubię jeść podczas czytania i czytać podczas jedzenia, ale tym razem to nie było możliwe. Zresztą, do tej pory jak pomyślę o niektórych opisach albo patrzę na wstawione przeze mnie zdjęcie, to robi mi się niedobrze, nie wiem, jak autorka była w stanie to napisać! “Ludzina”. Brr! “Do cna” to zdecydowanie najbardziej makabryczna powieść Katarzyny Bondy. 

Jakby Sobieski nie byłby prawdziwym książkowym detektywem, gdyby miał uporządkowane życie uczuciowe – z jednej strony to oklepany schemat. Ale dla mnie wszelkie wątki prywatne zahaczające choćby pobieżnie o relację romantyczną są zawsze atutem kryminałów, zawsze podoba mi się taka forma odskoczni od prowadzonego przez głównego bohatera śledztwa. Książkę można czytać niezależnie od serii, ale polecam Wam szybko nadrobić również dwie poprzednie: “O wlos” i “Ze złości”, jeśli macie ochotę dokładniej poznać relację Kuby z kobietami, które pojawiają się w jego życiu.

O ile na początku napięcie ciągle rosło, poszczególne sceny szokowały, tak zakończenie mi się nie podobało. Książkę czytało się bardzo dobrze, oczywiście pomijając pewne sceny, które na długo zapadną mi w pamięć. Jednak wydawało mi się, że ta historia miała potencjał na coś więcej, a prawda okazała się prozaiczna i mam wrażenie, że pozbawiona większej głębi. Na szczęście ten zawód rekompensowały wątki z życia prywatnego Sobieskiego, dzięki którym już teraz mam ochotę sięgnąć po kolejną część. 

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Muza.

Katarzyna Bonda „Ze złości”
cykl: Jakub Sobieski, tom 3

Wydawnictwo Muza
Data premiery: 11.01.2023
Liczba stron: 352
ocena: 6/10