Anna Rybakiewicz „Lekarka nazistów” #przedpremierowo

lekarka nazistów
Obraz Steffen L. z Pixabay

Uwielbiam w książkach motyw hate-love. Kiedy niechętnie zakochują się w sobie pracownicy konkurencyjnych firm, albo tej samej firmy, walczący o to samo stanowisko, a nawet zdarzało mi się czytać o zakazanej miłości wśród wrogich oddziałów mafii. Ale miłość między Polką i Niemcem z czasie wojny? To coś nie do pomyślenia, kontrowersyjny temat, mimo upływu lat.

Kiedy Alicja Sambor dowiedziała się o śmierci męża, postanowiła wraz z córką uciekać z Warszawy i zaszyć się w dawnym wiejskim dworku rodziny męża. Już niedaleko celu na drodze spostrzegły rannych niemieckich żołnierzy. Jako lekarka i jako Polka, Alicja biła się z myślami, ale nie mogła przejść obojętnie wobec potrzebującego pomocy. A kiedy jej udzieliła, nadjechali kolejni Niemcy i tak przerażona kobieta poznała komendanta miasteczka, do którego zmierzała. Zauważona przez nazistów, musiała służyć im pomocą medyczną. Podejrzewana przez Polaków, pomagała też partyzantom ukrywającym się w lesie, niejednokrotnie narażając życie.

Nigdy nie myślałam o roli lekarzy podczas wojny, o przysiędze Hipokratesa, która ich wiąże. O tym, jakie musieli mieć dylematy moralne, czy być patriotą, czy postępować zgodnie ze swoim sumieniem. Czy pomagać nazistom, dając sobie w ten sposób szansę na przetrwanie i szansę, by pomóc także innym? Alicja, jako przyjezdna, nie miała w miasteczku łatwego życia. Miejscowi jej nie ufali, a kiedy zobaczyli, jak często pojawia się u Niemców, nie mogli jej nie podejrzewać. 

Czasem myślałam, że ta historia jest zbyt nierealna, zbyt przypadkowa, ale życie Alicji nie było bajką, a wojna wprowadzała losowość w życie Polaków. Każdego dnia była obawa, że coś się nie spodoba Niemcom. Alicja każdego dnia mogła zostać zabita albo wywieziona do obozu. A jednak ryzykowała, mając na względzie nie tylko dobro swoje i swojej córki, ale też partyzantów walczących za ojczyznę. Była niezwykle silną kobietą, której zdarzały się chwile słabości. I nienawidziła się za te chwile, choć dawały jej choć trochę ukojenia w tych niebezpiecznych czasach. 

„Lekarka nazistów” to pozornie tylko romans z tłem historycznym, a jednak otwiera oczy i zmusza do zastanowienia. Zupełnie nie spodziewałam się tego, jak potoczą się losy Alicji. Jeśli dodacie do tego, że książkę świetnie się czyta i naprawdę ciężko się od niej oderwać, to dostajecie lekturę, którą zdecydowanie warto poznać.

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Filia.

 

Anna Rybakiewicz „Lekarka nazistów”

Wydawnictwo Filia
Data premiery: 25.01.2023
Liczba stron: 424
ocena: 8/10