Alex Kava „Czarny piątek” / Ewa

czarny piątek
Obraz Maicon Fonseca Zanco z Pixabay

„Czarny piątek” Alex Kavy to kryminał, który swoją fabułą porywa od pierwszej do ostatniej strony. Czytelnik od początku wciąga się w historię i nie potrafi się oderwać, dopóki nie dowie się jak się to skończy.

Czarny piątek to dzień wielkich przecen. W Polsce może nie tak widocznych jak w Stanach Zjednoczonych, ale coraz bardziej popularny. Największe centrum handlowe w USA w dzień największych wyprzedaży, tłumy ludzi szukających okazji do korzystnych zakupów, czyli idealny moment do zorganizowania zamachu. W trakcie wybuchu ginie wiele niewinnych osób, w tym dwóch młodych chłopców odpowiedzialnych za atak. Nie wyglądali na terrorystów i początkowe śledztwo wykazuje, że nie mieli pojęcia w co się wplątali i co mieli w plecakach. Był jeszcze trzeci zamachowiec, ale nikt nie potrafi go zlokalizować.

Maggie O’Dell robi wszystko, aby odkryć sprawcę zbrodni. Nie spodziewa się jednak, że najgorsze dopiero przed nią, ale w toku śledztwa odkrywa, że sprawca szykuje kolejną zbrodnię. Dochodzą do tego problemy w pracy i w życiu osobistym, a czarę goryczy przepełnia fakt, że ze sprawą ma związek bliska jej osoba.

Twórczość Alex Kavy jest znana od lat miłośnikom powieści sensacyjnych, kryminałów i thrillerów. Ja osobiście bardzo cenię jej książki, a serię z Maggie po prostu uwielbiam. Wielkim atutem jest to, że każda książka z jej udziałem to oddzielne śledztwo, więc można je czytać w dowolnej kolejności i nic się przy tym nie traci. Osobiście jednak polecam zapoznanie się z całą serią, bo daje to szerszy pogląd na całokształt wydarzeń i motywy jakimi kierują się główni bohaterowie. Akcja może nie jest zbyt dynamiczna, bo wszystko toczy się w swoim tempie i z rozwagą, ale autorka subtelnie buduje napięcie i dzięki temu jej książki czyta się z wielką przyjemnością. Główna bohaterka to psycholog kryminalny, który wszędzie doszukuje się czegoś nieoczekiwanego, aby jak najszybciej znaleźć rozwiązanie sprawy, więc kreacja postaci jest jak najbardziej intrygująca. Jeszcze lepszy jest sposób prowadzenia narracji z perspektyw różnych osób, dzięki czemu dowiadujemy się, co widzą i czują, co po prostu uwielbiam. „Czarny piątek” to nie jest może zbyt ambitna pozycja, ale na pewno godna polecenia, bo czyta się ją z wielką przyjemnością.

EWA

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Harper Collins.

Alex Kava „Czarny piątek”

Tytuł oryginalny: Black Friday
Tłumaczenie:  Katarzyna Ciążyńska  
Wydawnictwo Harper Collins
Data premiery: 26.10.2022
Liczba stron: 320
ocena: 8/10