Barbara Wysoczańska „Świat na nowo” / Ela

świat na nowo
Obraz Monika z Pixabay

Barbara Wysoczańska, autorka „Narzeczonej nazisty” powraca z kolejną książką – „Świat na nowo”. Powieść przybliża nam losy przesiedleńców, którzy po II Wojnie Światowej zostali zmuszeni przez sowieckich wyzwolicieli do opuszczenia swoich rodzinnych stron. Zmierzają oni do ziem odzyskanych po niemieckim okupancie. W nieludzkich warunkach przez wiele tygodni jadą w towarowych wagonach. Wykończeni, głodni, okradani z całego dorobku swojego życia, a jednak pełni nadziei na nowe, lepsze jutro. 

Czy w takich okolicznościach można liczyć na coś więcej, niż na godne warunki do życia? Czy można liczyć na lepszą przyszłość, szukać kogoś, kogo nie było nam dane odnaleźć w czasie trwającej wojny, spokojnie założyć rodzinę, kochać i być kochanym?   

Lidia Malczewska wraz z chorym ojcem, wybitnym profesorem pianistą oraz rodziną, tuż po przyjeździe do małej miejscowości na Ziemiach Odzyskanych trafia na przystojnego Porucznika Szczepana Andryszka służącego w Wojsku Polskim rządzonym przez Sowietów. Z pomocą jego oraz jego układów z władzami Lidka otrzymuje pracę w szpitalu i dzięki temu pomaga choremu ojcu. Jej rodzina również korzysta z przywilejów, jakie zapewnia im zainteresowany nią porucznik. Pomimo tego, że wydawać by się mogło, że porucznik byłby dla niej najlepszym kandydatem do założenia rodziny, los stawia na drodze naszej bohaterki rannego, ciężko pobitego, byłego partyzanta Janka Zielińskiego, który trafia pod jej opiekę do poniemieckiego szpitala.  

Z tego spotkania nieoczekiwanie rodzi się piękne, czyste uczucie, którego nie spodziewa się ani dziewczyna ani Janek, który wciąż leczy rany po tragicznej śmierci swojej  narzeczonej. Oboje czują silną więź i rodzącą się miłość, jednak splot różnych zdarzeń komplikuje im życie. Trójka bohaterów, których losy naprzemiennie się splatają będzie poddana ciężkim próbom. Trudno jest też zmierzyć się z demonami z przeszłości, aby móc rozpocząć nowy rozdział w życiu.

Dobrze zadać sobie na koniec pytanie, czy w tak trudnych okolicznościach można odnaleźć prawdziwą miłość i ułożyć sobie życie?   

Przeczytajcie koniecznie, odpowiedź znajdziecie w książce, którą bardzo polecam, spędziłam przy niej niezwykle miło czas.

Ela

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Filia.

Barbara Wysoczańska „Świat na nowo” 

Wydawnictwo Filia
Data premiery: 26.10.2022
Liczba stron: 608
ocena: 9/10