Barbara Supeł „Co zrobi Frania? Oczekiwanie na Święta”

oczekiwanie na święta
Obraz Ulrike Mai z Pixabay

Frania czeka na Święta Bożego Narodzenia. W tym czasie próbuje napisać list do Świętego Mikołaja, chociaż jeszcze nie zna wszystkich literek. I dostaje od cioci czekoladowy kalendarz adwentowy, ale czy uda jej się przestrzegać reguł? Zresztą kto w ogóle wymyślił, żeby zjadać, tylko po jednej czekoladce dziennie… Sama Wigilia też jej się od rana dłuży, co ma zrobić, by czas minął szybciej?

„Co zrobi Frania? Oczekiwanie na Święta” Barbary Supeł z kolorowymi ilustracjami Agaty Dobkowskiej to trzy historie o kilkuletniej Frani rozgrywające się w w czasie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. W każdym z nich jest strona, na której Frania pyta: „jak myślicie, co zrobiłam?” i zostawia cztery odpowiedzi, niektóre rozsądne, niektóre szalone. A potem Frania dalej opowiada, co wydarzyło się w każdej historii. I nie wszystkie kończyły się dobrze!

Choć często zdarza mi się sięgać po książki Barbary Supeł, zwłaszcza w okresie przedświątecznym (Olga uwielbia rymowaną historię „Gwiazdka nie przeszkadzać”), to nie znałam serii o Frani. Te pytania zadawane przez główną bohaterkę wprowadzają dla dziecka dodatkowy element zabawy, przestaje być tylko słuchaczem, ale ma szansę się wypowiedzieć. Moja córka mając do wyboru cztery opcje, dopowiadała sobie piątą, najbardziej odpowiadającą jej przekonaniom.

Oj, nie wszystkie zachowania Frani mi się podobały. Nawet zaczęłam się zastanawiać, czy polecać Wam tę książkę, czy może przypadkiem Frania pomoże wpaść Waszym dzieciom na niefortunne pomysły i lepiej tak nie ryzykować. Ale wtedy dotarłam na koniec książki, a tam znalazłam kilka stron na temat tego, jak sobie radzić z oczekiwaniem. Frania podpowiadała, co robić, gdy czekamy na coś bardzo mocno, a nie da się tego przyspieszyć, jak ułatwić sobie ten czas oczekiwania. I powiem Wam, że ten głos rozsądku uratował dla mnie tę historię, już nie boję się, że Frania będzie tylko wzorem złego zachowania.

Na pewno będę Wam przypominać o tej książce za rok w grudniu, a ten i inne tytuły z serii (np. „Co zrobi Frania? Asertywność”) znajdziecie w dziale książek dla dzieci w wieku 3 do 5 lat w księgarni internetowej Taniaksiazka.pl, której bardzo dziękuję za przesyłkę.

Barbara Supeł „Co zrobi Frania? Oczekiwanie na Święta”

Wydawnictwo Słowne Młode
Data premiery : 23.11.2022
Liczba stron: 48
ocena: 7/10