Katarzyna Michalak „Piastunka róż”

piastunka róż
Obraz Silvia z Pixabay

Katarzyna Michalak to jedna z polskich autorek, w której książkach zaczytywałam się, kiedy kilka lat temu rozpoczynałam przygodę z blogowaniem. Choć teraz gust literacki mi się zmienił, mniej czytam powieści obyczajowych, więcej komedii romantycznych czy thrillerów, to jej najnowszej książki jak zwykle nie mogłam sobie odmówić.

Flora od siedmiu lat nie wychodzi z domu. Kiedyś spotkało ją coś strasznego, cudem uszła z życiem, a teraz boi się z niego korzystać. Dopiero szantaże siostry i tajemnicza oferta pracy, jakby skrojona specjalnie dla niej, sprawiają, że zaczyna walczyć o siebie i nabiera ochoty, by odzyskać swoją niezależność.

Desmond również nie potrafi poradzić sobie z koszmarem z przeszłości. Dlatego jego ciotka zrobi wszystko, by mu pomóc. Nawet wbrew jego woli.

Tych dwoje bohaterów, choć łączy ich przeżyty w przeszłości koszmar, nie mogłoby się bardziej od siebie różnić. Ona wystraszona, drążąca, wycofana i naiwna, z całych sił pragnąca kogoś, kto ją pokocha mimo tych wad. On głośny, agresywny, potrafiący postawić na swoje, a jednak zupełnie bezsilny w obliczu swoich koszmarów. Zmuszeni do przebywania ze sobą, mogą się od siebie wiele nauczyć. Nie tylko o uczuciach, które nieoczekiwanie wkradają się w ich życie. Katarzyna Michalak znów zrzuca na swoich bohaterów mnóstwo problemów, jakby sprawdzała, czy są to w stanie udźwignąć, czy się załamią. I czy odrobina nadziei sprawi, że będą w stanie wskrzesać sobie nowe siły do walki.

Tłem tej pełnej dramatów powieści obyczajowej jest PTSD – zespół stresu pourazowego. Kolejna, obok depresji dysfunkcja w sferze psychicznej, która przez społeczeństwo jest często traktowana jako wymysł, czy fanaberia, a nie przypadłość, na którą potrzebne jest leczenie. 

Jeśli książki Katarzyny Michalak czytacie dla pięknych ogrodów przy domkach marzeń, mocno poranionych przez los bohaterów, którzy próbują odzyskać szczęście, to „Piastunka róż” na pewno trafi w Wasz gust. To kolejna pełna emocji powieść obyczajowa autorki. Jak zwykle szybko się czyta, książka jest pięknie wydana, a bohaterowie cóż… również jak zwykle działają mi na nerwy, co nie przeszkadzało mi z zainteresowaniem śledzić ich losów. 

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Znak.

 

Katarzyna Michalak „Piastunka róż”

Wydawnictwo Znak
Data premiery: 28.09.2022
Liczba stron: 320
ocena: 7/10