Allison Pataki „Sisi. Samowolna cesarzowa” / Ewa

samowolna cesarzowa
Obraz Leonhard Niederwimmer z Pixabay

Jeżeli polubiliście „Sisi. Cesarzowa mimo woli” i chcecie poznać dalsze losy nietuzinkowej cesarzowej to zapraszam do zapoznania się z powieścią Allison Pataki „Sisi. Samowolna cesarzowa”.

Historia rozpoczyna się piętnaście lat po ślubie Sisi z Franciszkiem Józefem. Cesarzowa przebywa na Węgrzech i czuję się szczęśliwa z dala od cesarskiej etykiety. Z całym oddaniem poświęca swój czas na wychowywaniu swojej najmłodszej córki Walerii. W końcu czuje się spełniona jako matka, bo wcześniej za sprawą teściowej arcyksiężnej Zofii, nie było jej dane zaznać uroków macierzyństwa. Niespodziewana wiadomość od starszej córki powoduje, że Sisi postanawia wrócić do Wiednia. Wstawia się za swoim synem Rudolfem, który wychowywany przez okrutnego nauczyciela cierpi zarówno psychicznie jak i fizycznie. W końcu postawia na swoim i odprawia tyrana, a jej syn odzyskuje spokój pod opieką nowego opiekuna. Jej relacje z Franciszkiem ulegają zmianie. Wygasło płomienne uczucie, ale pozostało przywiązanie i poczucie obowiązku. Żyją razem, ale tak naprawdę obok siebie. I tak do momentu pobytu Sisi w Genewie i zamachu na jej życie.

            Pierwsza część historii cesarzowej Sisi mnie urzekła, więc tym chętniej sięgnęłam po jej kontynuację. Wiele aspektów z jej młodości była mi znana, ale jej późniejsze losy w większości były mi obce. Autorka po raz kolejny w bardzo obrazowy sposób opisała tło całej opowieści. Jest to powieść historyczna, z dużą ilością wątków obyczajowych i politycznych, ale pomimo tego książkę czyta się rewelacyjnie. Pierwsza część była skupiona głównie na Sisi, jej przeżyciach i emocjach. W drugiej również dominowała jej postać i przemiany, które w niej zachodzą, jej dążenie do szczęścia i targające nią dylematach. Dowiadujemy się dodatkowo wiele o osobach z jej otoczenia. Poznajemy losy sióstr cesarzowej,  jej ukochanego kuzyna oraz kilku innych bliskich jej osób. Wszystkiemu towarzyszą opisy niewyobrażalnego bogactwa oraz muzyka Straussa i Wagnera. Pisarka ma naprawdę niepowtarzalny styl, dzięki któremu czytając jej opisy, czujemy się jakbyśmy tam byli i podziwiali krajobrazy, czuli zapachy i słyszeli muzykę. Również w bardzo intrygujący sposób opisuje osobowość Sisi oraz innych bohaterów i zmiany jakie w nich zachodzą pod wpływem różnych wydarzeń.

            Książka bardzo mi się podobała, podobnie zresztą jak pierwsza część. Tylko, że po pierwszej części współczułam Sisi, a po przeczytaniu całości mam do niej mieszane uczucia. Nie można zaprzeczyć, że ogromny wpływ na jej życie miało małżeństwo z Franciszkiem i próby dopasowania się do dworskiej etykiety, ale nie tylko to ją ukształtowało. Była piękna i młoda, a do tego bardzo samotna i za wszelką cenę dążyła, żeby być szczęśliwą. Jednak była również bardzo próżna i samolubna i tak do końca nie wiadomo, co było dla niej w życiu najważniejsze. Jest to pozycja zdecydowanie warta polecenia, nie tylko dla miłośników historii, ale dla każdego kto chce spędzić miłe chwile przy naprawdę dobrej książce. Polecam!!!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Harper Collins.

Ewa

Allison Pataki „Sisi. Samowolna cesarzowa”
Tytuł oryginalny: Sisi. Empress on Her Own
Tłumaczenie:  Alina Patkowska 
Wydawnictwo Harper Collins
Data premiery: 12.10.2022
Liczba stron: 560
ocena: 8,5/10