Eva Chase „Szklany dom”

szklany dom
Obraz andrea candraja z Pixabay

Rozstanie z mężem, wypadek matki, problemy córki – na Sylvię spadło wiele kłopotów na raz. I jakby jej było mało, kiedy w domu matki trafia teczkę ze starymi wycinkami z gazet, zagłębia się w szokujące informacje. I czuje, że wreszcie musi poznać rodzinne tajemnice.

Lato 1971. Rodzina Harringtonów wraz z nianią przybywa do zaszytego w lesie domu, by pozbierać się po ostatnich tragediach, które ich dotknęły. Ale pobyt tutaj nie rozwiązywał problemów, a wręcz je generował. Aż do momentu, gdy jedno z dzieci znajduje w lesie niemowlę, a pani Harrington postanawia je zatrzymać.

Opisana w powieści historia rozgrywa się w dwóch perspektywach czasowych i relacjonowana jest przez kilkoro bohaterów. Z ich relacji wyłania się obraz bogatej rodziny dotkniętej przez straszną tragedię. Pani Harrington rok wcześniej straciła dziecko i do tej pory nie może poradzić sobie z traumą, zaniedbując dwoje pozostałych dzieci. Ich opoką jest Rita, Duża Rita, jak ją nazywają – samotna, wyjątkowo wysoka i niezgrabna niania, która stara się z nich wydobyć to co dobre. Rita ma złe przeczucia co do domu w lesie. I okazuje się, że miała rację.

Przeplatanie narracji, przenoszenie akcji w czasie – to wszystko sprawia, że napięcie rośnie, bo Eve Chase zawsze wiedziała, w którym momencie przerwać opowieść i przenieść się do innego wątku. Ale stopniowo z tych puzzli układała się zagmatwana i tajemnicza historia rodzinna. A finał wyjaśnił nawet te sprawy, o których nie spodziewałam się dowiedzieć już niczego więcej. Mroczny klimat lasu, umiejętnie skrywane tajemnice i jednocześnie lekkie pióro autorki sprawiły, że z przyjemnością zanurzałam się w tej historii i dałam się prowadzić Evie Chase przez zagmatwane losy bohaterów.

Zapomniałam już, jak kiedyś lubiłam takie pełne tajemnic sagi rodzinne, na pograniczu powieści obyczajowej i lekkiego thrillera. Teraz już wiem, że będę sięgać po kolejne książki autorki. A za możliwość przeczytania „Szklanego domu” dziękuję księgarni internetowej TaniaKsiążka.pl.

Jeśli na jesiennie wieczory szukacie klimatycznej i pełnej tajemnic sagi rodzinnej, polecam Waszej uwadze „Szklany dom” Eve Chase. Jeśli jednak wolicie bardziej klasyczne thrillery, zajrzyjcie do tego katalogu.

/ współpraca reklamowa z TaniaKsiążka.pl

Eva Chase „Szklany dom”
Tytuł oryginalny: The Glass House
Tłumaczenie:  Ryszard Oślizło
Wydawnictwo Kobiece
Data premiery: 07.09.2022
Liczba stron: 384
ocena: 8/10