Kitty Curran, Larissa Zageris „Wybór damy”

wybór damy
Obraz congerdesign z Pixabay

Uwaga! Recenzja tylko dla kobiet!

Wyobraź sobie, że jesteś damą. Dość ubogą, dlatego musisz służyć u znienawidzonej i zgorzkniałej Lady Craven, co jednak daje Ci możliwość obracania się w szanowanym towarzystwie i nawiązywania znajomości. I nagle na horyzoncie pojawiają się trzej przystojni mężczyźni. Z którym spróbujesz związać swój los? Nie odpowiadaj – daj się porwać powieści “Wybór damy” Kitty Curran i Larissy Zageris.

Nigdy nie czytałam takiej historii. Książki interaktywne znam tylko z literatury dziecięcej, zresztą moja córka bardzo lubi te książeczki, w których kierowane są do niej polecenia: “dotknij miseczki, żeby dać kotkowi jeść”, “dmuchnij, żeby wygonić pchły, a potem powoli przewróć na drugą stronę”. “Wybór damy” również wymusza interakcje czytelnika. Każda scena kończy się możliwością podjęcia decyzji, coś w stylu: jeśli chcesz się zakochać w Lordzie Cravenie, przejdź do strony 167, a jeśli w przystojnym Szkocie, do 356. Podejmując decyzję za główną bohaterkę, kierujemy jej życiem, doprowadzając do zakończenia historii. Tylko uwaga, podobno istnieje możliwość uśmiercenia bohaterki! Ja wolałam bardziej romantyczne zakończenie, choć marzyło mi się trochę przygody i sensacji, a doprowadziłam do tego, że moja bohaterka zmieniła orientację seksualną 😉 Wróciłam wtedy o kilka decyzji wstecz i rozegrałam jej życie trochę inaczej, kończąc klasycznym happy endem. I potem jeszcze raz, by spróbowała poznać jeszcze jednego mężczyznę.

Nie pamiętam, żebym czytała kiedyś książkę, w której cały czas narrator zwraca się bezpośrednio do mnie, ciekawy zabieg. A przez to, że kolejne sceny były porozrzucane po różnych stronach, nie można było łatwo podejrzeć, co będzie dalej i jaką decyzję lepiej podjąć. Naprawdę miałam dobrą zabawę przeskakując na kolejne strony zgodnie z podejmowanymi przeze mnie decyzjami. Oprócz romansu historycznego znajdziecie w książce wątki przygodowe, kryminalne, a nawet elementy powieści grozy. Jedynie nie do końca podszedł mi styl pisania autorek, ale byłam zbyt skupiona kierowaniem losem damy, żeby się tym mocno przejmować. 

Jeśli lubiłyście grać w Simsy, to “Wybór damy” jest ich literacką wersją. Mamy wpływ na niektóre decyzje bohaterki, ale nie możemy kontrolować jej charakteru, stąd każdorazowe oczekiwanie, jak w rzeczywistości potoczy się historia damy. Za możliwość świetnej zabawy dziękuję księgarni internetowej TaniaKsiążka.pl, a Wam polecam przejrzeć ich półkę z romansami, bo jest w czym wybierać

 

Kitty Curran, Larissa Zageris „Wybór damy”
Tytuł oryginalny: My Lady’s Choosing. An Interactive Romance Novel
Tłumaczenie: Anna Kłosiewicz, Olga Siara
Wydawnictwo Insignis
Data premiery: 13.07.2022
Liczba stron: 464
ocena: 7/10