Katarzyna Bonda „Ze złości” (Sobieski #2)

ze złości
Obraz Juan Antonio García-Filoso Rodríguez z Pixabay

“Ze złości” to drugi tom nowej serii kryminalnej Katarzyny Bondy, w której głównym bohaterem jest Jakub Sobieski, były policjant, obecnie pragnący założyć agencję detektywistyczną. Jego dotychczasowe życie było pełne znaczących wydarzeń, autorka do tej pory tylko uchyliła rąbka tajemnic z jego przeszłości w książce “O włos”, jednak jeszcze wiele zostaje do odkrycia. Dlatego, choć intryga kryminalna rozgrywa się w ramach jednej powieści, polecam Wam przeczytać obie po kolei.

Kiedy Aneta Bulandra po kilkunastu latach pobytu w więzieniu za zabójstwo w kasynie wychodzi na wolność, chce udowodnić swoją niewinność i zdobyć odszkodowanie. Wybiera Sobieskiego, który co prawda nie ma jeszcze licencji detektywa i nie jest pewny, czy chce się mieszać w tę sprawę, by pomógł jej odnaleźć dawną przyjaciółkę i jednocześnie świadka tamtych tragicznych wydarzeń. Z ramienia prokuratury sprawę ma prowadzić Ada Kowalczyk, która rzuciła pracę w policji. Szybko okazuje się, że historia jest bardziej skomplikowana, niż potencjalna klientka chciała wmówić Sobieskiemu. A świadków zabójstwa w kasynie Warszawa Royal jest więcej. Tylko, czy ktoś będzie miał ochotę powiedzieć prawdę?

Katarzyna Bonda odkrywa przed czytelnikami świat pokerzystów. Tych, którzy są najlepsi w grze w pokera, tych, którzy ciągle przegrywają i tych, którzy z pokerową twarzą moderują rozgrywki i śledztwo Jakuba, zawsze dążąc do spełnienia swoich interesów. W takim towarzystwie niełatwo o odkrycie prawdy, a kolejne zabójstwo tylko utrudnia zadanie Sobieskiemu. Aspirujący na detektywa mężczyzna musi zdecydować, komu warto zaufać, z kim współpracować i gdzie jeszcze szukać informacji o wydarzeniach z przeszłości.

Świat hazardu to świat wielkich pieniędzy i namiętności – a to sprawy, o których zainteresowani wolą milczeć. Te tajemnice, ogromny opuszczony budynek w centrum Warszawy, to wszystko tworzy klimat tej powieści. Dobrze mi się czytało, do końca nie wiedziałam, jakie będzie rozwiązanie. Nie spodziewałam się też tego, jak potoczą się sprawy w życiu prywatnym głównego bohatera, które choć rozgrywało się w tle, było dla mnie nie mniej interesujące.

“Ze złości” to lekka i intrygująca lektura, która szybko wciąga i pozwala przyjemnie, choć z pewnym napięciem, spędzić czas. Czekam na kolejny tom przygód Jakuba Sobieskiego, ale to za chwilę, bo przede wszystkim nie mogę się doczekać kontynuacji losów profilera Huberta Meyera. Po tym jak się skończyła ostatnia książka, Katarzyna Bonda zbyt długo trzyma mnie w niepewności!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

Katarzyna Bonda „Ze złości”

Wydawnictwo Muza
Data premiery: 10.08.2022
Liczba stron: 352
ocena: 7/10