Allison Pataki „Sisi. Cesarzowa mimo woli”/ Ewa

cesarzowa mimo woli
Obraz NakNakNak z Pixabay

„Sisi. Cesarzowa mimo woli” autorstwa Allison Pataki to historia oparta na faktach, opowiadająca losy młodziutkiej cesarzowej, która pomimo pławienia się w luksusach nie potrafiła odnaleźć się w nowej rzeczywistości i znaleźć szczęścia w ramionach ukochanego mężczyzny.

Zaczynając czytać, od razu przypominałam sobie film „Sisi”, który oglądałam w dzieciństwie. Trochę inaczej zapamiętałam całą historię. W filmie wszystko było takie cudowne, a życie cesarzowej wydawało się idealne. Miała wszystko podane na tacy, a przy boku mężczyznę, który ją kochał. Jedyną wadą wydawało się jej niekonwencjonalne zachowanie, sprzeczne z dworską etykietą. Tymczasem z powieści dowiadujemy się jak naprawdę wyglądało jej życie. Poznajemy Sisi jako młodziutką, beztroską dziewczynę, która wiedzie spokojne życie. Nieoczekiwanie wraz z matką i starszą siostrą Heleną zostają zaproszone na wiedeński dwór, gdzie Helena ma poznać swojego przyszłego męża – Franciszka Józefa. Los jednak bywa przewrotny, bo to Sisi i Franciszek zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Wbrew protestom matki Franciszek dopina swego i poślubia ukochaną. Zofia, matka cesarza od początku uprzykrza życie młodej cesarzowej, która nie potrafi od razu dostosować się to warunków panujących na dworze, tym bardziej, że jest wiecznie kontrolowana.

Autorka w rewelacyjny sposób przekazała przemianę młodej dziewczyny w żonę godną cesarza. Jej styl bardzo przypadł mi do gustu, bo pomimo dużej ilości szczegółów i opisów książkę czytało się rewelacyjnie. Opis miejsc, strojów czy biżuterii był bardzo obrazowy, więc nie trzeba było wysilać wyobraźni. Sposób przedstawienia postaci był bardzo interesujący, bo można było razem z nimi przeżywać każdy fragment ich życia, czując ich emocje. Nie do końca potrafię zrozumieć zachowania Franciszka, który z kochającego męża stał się podporządkowanym matce egoistą. Dowiedziałam się również o wielu aspektach życia Sisi, o których nie miałam pojęcia: o tym, że mąż zaraził ją chorobą weneryczną albo to, że straciła dziecko. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z tą pozycją, bo jest naprawdę warta przeczytania. Przyznaję jednak, że mam pewien niedosyt, bo nie do końca wiem, ile jest w tym historii, a ile fikcji literackiej. Powieść zaintrygowała mnie na tyle, że na pewno pogłębię historię Sisi, która została cesarzową mimo woli… Gorąco polecam!!!!!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Harper Collins.

Ewa

Allison Pataki „Sisi. Cesarzowa mimo woli”
Tytuł oryginalny: The Accidental Empress
Tłumaczenie:  Alina Patkowska 
Wydawnictwo Harper Collins
Data premiery: 13.07.2022
Liczba stron: 608
ocena: 8,5/10