Jeong You Jeong „Siedem lat ciemności”

siedem lat ciemności
/pixabay/

Zwracacie uwagę na to, z jakiego kraju pochodzą autorzy książek, które czytacie? Jakich jest najwięcej? Jeśli chodzi o thrillery to u mnie królują głównie amerykańskie, a moje ulubione autorki to Tess Gerritsen i Karin Slaughter. Z francuskich lubię Bernarda Miniera i Pierre’a Lemaitre’a. A teraz po raz pierwszy miałam okazję przeczytać thriller z Korei Południowej – „Siedem lat ciemności” Jeong You Jeong.

Siedem lat temu ojciec Sowona zamordował jego matkę i jedenastoletnią dziewczynkę, a poprzez odblokowanie śluzy w tamie zatopił całą wioskę i jej mieszkańców. Od tamtej pory chłopiec dostał łatkę „syna mordercy” i jego życie było pełne upokorzeń i odrzuceń. Dopiero kiedy zamieszkał z dawnym podwładnym ojca w malutkiej wiosce bez nazwy, poczuł odrobinę normalności. Do momentu, gdy pomógł w akcji ratowniczej na jeziorze i znów zrobiło się o nim głośno. Ktoś dbał, by nikt nie zapomniał o tym, że Sowon jest synem mordercy… Postawiony pod ścianą młody mężczyzna wreszcie mógł poznać prawdę na temat tego, co wydarzyło się siedem lat temu przy zaporze.

Mam ostatnio tak niewiele czasu na książki, że rzadko sięgam po coś niesprawdzonego, ale bardzo się cieszę, że zdecydowałam na ten tytuł. Pomijając to, że na początku trochę myliły mi się imiona i nazwiska bohaterów, „Siedem lat ciemności” czytało się rewelacyjnie! Dawno aż tak szybko nie mknęłam przez książkę. Dlatego musiałam czasem zwolnić, kiedy nagle narrator z opisu bieżącej akcji przenosił się we wspomnienia. Wydarzenia sprzed siedmiu lat poznajemy z książki, którą napisał opiekun Sowona. Cofaliśmy się kilka lat, by poznać szczegóły tragedii, która na zawsze zniszczyła życie Sowona i to, co ją poprzedzało.

Ciekawym zabiegiem jest to, że już na początku dowiadujemy się, kto jest mordercą. A mimo to fabuła ani przez chwilę nie nudzi. Autorka poruszyła tak interesujące zagadnienie moralne, że niektóre postacie trudno było jednoznacznie oceniać. Jeden błąd wpędzał ich w pętlę niefortunnych wydarzeń, z których już nie było dobrego wyjścia, każda możliwa do podjęcia decyzja wydawała się zła. Pojawiały się niechciane emocje i próby usprawiedliwienia czegoś, czego jednak nikt nie powinien zrobić.

Jeśli lubicie thrillery, sprawdźcie ten tytuł, bo „Siedem lat ciemności” to intrygująca historia, która nie pozostawia obojętnym. Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję księgarni internetowej Taniaksiazka.pl

Jeong You Jeong „Siedem lat ciemności”
Tytuł oryginalny: Seven Years of Darkness
Tłumaczenie: Anna Diniejko, Łukasz Janik
Wydawnictwo Mova
Data premiery: 27.04.2022
Liczba stron: 384
ocena: 8/10