Håkan Nesser „Smętny szofer z Alster” / Ewa

smętny szofer z alster
/pixabay/

„Nie powinienem żyć. Wiele osób tak uważa, rozumiem to”.

To słowa, które pisze w swoim dzienniku w 2012 roku jeden z głównych bohaterów powieści kryminalnej Håkana Nessera pod tytułem „Smętny szofer z Alster”. Albin Runge, bo to o nim mowa, to były wykładowca uniwersytecki, a później kierowca autokaru. Kilka lat wcześniej podczas jednego z kursów z wycieczką szkolną zdarzył się wypadek, w wyniku którego zginęło 18 osób. Runge nie poniósł za to zdarzenie żadnej odpowiedzialności, bo nie było w tym jego winy. Po pięciu latach od tego wypadku zaczyna dostawać listy z pogróżkami podpisane tajemniczo: Nemezis. Zgłasza sprawę na policję, bo obawia się o własne życie. Dochodzenie prowadzą inspektorzy Gunnar Barbarotti i Eva Backman. Mają mieszane uczucia co do Albina, ale robią wszystko, aby rozwiązać sprawę. Po paru latach para inspektorów wyjeżdża na zaległy urlop do parafii Rute na północy Gotlandii. Cieszą się spokojem i beztrosko spędzają czas, gdy nagle wraca do nich sprawa sprzed lat. Przez niespodziewane spotkanie zaczynają myśleć, że dawne śledztwo zostało prowadzone nie do końca właściwie i, że coś poszło nie tak.

Ta historia to szósty tom serii kryminalnej o inspektorze Gunnarze Barbarotti. Nie znam poprzednich, ale zupełnie mi to nie przeszkadzało w czytaniu (tu znajdziecie recenzje Pauliny innych powieści autora „Półmordercy” i „Stowarzyszenia leworęcznych”) . Muszę za to stwierdzić, że z wielką chęcią przeczytam wcześniejsze części, bo postać inspektora jest bardzo intrygująca. Bardzo podobał mi się fakt, że opowieść poznajemy z perspektywy różnych postaci, ale również na przestrzeni kilku lat. Pozwala nam to spojrzeć na historię z różnych stron i z różnej perspektywy czasowej. Dzięki temu możemy głębiej poznać wszystkie fakty.

Jest to kryminał, który odbiega od standardowego określenia tego gatunku. Wszystko jest niby takie oczywiste, ale jest jednak drugie dno. Zakończenie daje zdecydowanie dużo do myślenia i naprawdę jest zaskakujące. Zdecydowanie polecam, bo „Smętny szofer z Alster” to mroczny klimat, wciągająca intryga i znakomity styl autora, które pozwalają spędzić mile czas z ciekawą lekturą.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.

Ewa

Håkan Nesser „Smętny szofer z Alster”

Tytuł oryginalny: Den sorgsne busschauffören från Alster
Tłumaczenie: Iwona Jędrzejewska

Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 09.02.2022
Liczba stron: 368
ocena: 8/10