Sebastian Kulis „Roślinne porady. Ogród na cztery pory roku”

Ogród na cztery pory roku
Pixabay

Niedawno została wydana książka Sebastiana Kulisa „Ogród na cztery pory roku”, która stanowi kompendium wiedzy na temat tego, jak zajmować się roślinami, by wszyscy byli zadowoleni – i my, i przyroda. Dlatego jeśli macie ochotę dowiedzieć się na przykład, jakie prace w ogrodzie wykonuje się w listopadzie i co robić jesienią z zielonymi pomidorami, sięgnijcie po tę książkę.

Od kilku miesięcy śledzę w mediach społecznościowych „Roślinne porady” – funpage autora, prowadzącego również na Instagramie profil pod tym samym tytułem. Bardzo podoba mi się jego podejście do natury i uświadamianie, że jesteśmy częścią ekosystemy. Odkąd mamy własny kawałek ziemi, a na nim oprócz trawy, trampoliny i huśtawki, też trochę kwiatów i warzyw, lubię czytać ciekawostki i porady tam przedstawiane, niektóre próbując wprowadzać w życie (w tym roku nie ścięłam przekwitniętych słoneczników i jeszcze jednych kwiatków, których nazwy nie znam, żeby zostawić je ptakom na zimę – już teraz zauważyłam, że przylatują do mnie szczygły z czerwonymi skrzydłami i sikorki z żółtymi brzuszkami). Niedawno założyliśmy też kompostownik, od początku wykorzystujemy do podlewania deszczówkę. Małe kroczki, które pozwalają nam być bardziej ekologicznym.

Sebastian Kulis pisze lekko i zrozumiale, przez co książkę czyta się jak powieść z pięknymi opisami przyrody, a nie jak naszpikowany trudnymi wyrażeniami poradnik dla specjalistów. Tłumaczy o co chodzi ze ściółkowaniem, dlaczego nie należy przekopywać ziemi – w zasadzie jak możemy ułatwić sobie zajmowanie się ogrodem, przy okazji pomagając przyrodzie. Jego podejście jest bardzo ekologiczne, w duchu zero-waste, z pewnością nie wszystkie rady będę chciała sprawdzić u siebie w ogrodzie, ale będą to bardziej świadome wybory.

Na uwagę zasługuje również staranne wydanie książki, z dopracowanymi szczegółami, na dobrej jakości papierze. Jest tu mnóstwo pięknych zdjęć ogrodów i roślin. Treść została podzielona na pory roku i miesiące – dowiemy się, co kiedy najlepiej robić w ogrodzie, kiedy co wysiewać, zbierać czy jeść. Jak dbać o glebę bez kupowania coraz bardziej nowatorskich nawozów. Są też autorskie przepisy na nieoczywiste dania z warzyw i owoców, które możesz uprawiać w swoim ogrodzie.

Poradnik „Ogród na cztery pory roku” to świetny pomysł na prezent nie tylko dla osób z własnym ogródkiem, bo nawet parapet czy balkon z kilkoma doniczkami wystarczą, ale dla wszystkich, dla których ekologia jest ważna, którzy mają na uwadze dobro przyrody. Ja dowiedziałam się z niego mnóstwo rzeczy i wrócę do niego na wiosnę, kiedy znów zaczniemy ogrodowy sezon.

Recenzja dla portalu Dużeka.pl

 

Sebastian Kulis „Roślinne porady. Ogród na cztery pory roku”

 

Wydawnictwo Buchman
Data premiery: 13.10.2021
Liczba stron: 242
ocena: 10/10