Alastair Horne „Fotoprzewodnik. Paryż”

Fotoprzewodnik. Paryż
Pixabay

Paryż chyba od zawsze (a przynajmniej odkąd obejrzałam bajkę „Anastazja”) był miastem, które pragnęłam odwiedzić. Ta fascynacja pogłębiała się wraz z wiekiem, tym bardziej, że w liceum chodziłam do klasy z rozszerzonym językiem francuskim i moje marzenie stawało się coraz bardziej realne do spełnienia. Do tej pory udało się odwiedzić to miasto dwukrotnie na kilka dni, ale to przyciąganie nie osłabło i liczę na to, że jeszcze będę miała okazję tam pojechać.

„Fotoprzewodnik. Paryż” Alastaira Horne’a od wydawnictwa Alma Press przenosi mnie w cudownych zdjęciach ponownie do klimatycznej stolicy Francji. Autor – dziennikarz i podróżnik, jest także miłośnikiem Paryża, co można dostrzec w sposobie, w jakim pisze o tym mieście.

Książka zawiera ponad dwieście fotografii z Paryża. Wydana w niewielkim formacie rzeczywiście może pełnić rolę fotoprzewodnika, zabrakło mi w niej jednak jakiegokolwiek planu miasta oraz dokładniejszych adresów miejsc, które autor opisuje. Dzięki starannemu wydaniu na dobrej jakości papierze, z pewnością wytrzyma wielokrotne kartkowanie. Podzielona została na kilka praktycznych rozdziałów, które pozwolą nam zdecydować, na co chcemy zwrócić uwagę podczas zwiedzania lub po prostu szybciej znaleźć interesujące nas informacje.

To książka, którą warto przeczytać przed wyjazdem do Paryża, kiedy będziemy planować, co chcemy zobaczyć. Autor pokazuje nie tylko te najbardziej znane miejsca, jak wieża Eiffle’a, muzeum Luvre czy Łuk Triumfalny, ale także takie, o których przeciętny turysta mógł nie słyszeć, a które warto zobaczyć, bo stanowią charakterystyczną część miasta.  Wszystko okraszone jest pięknymi zdjęciami różnych fotografów, które często odciągają wzrok od tekstu. A w opisach autor przytacza przydatne informacje i ciekawostki dotyczące Paryża.

Jeśli chcecie poznać stolicę Francji w pigułce „Fotoprzewodnik. Paryż” z pewnością Was zainteresuje i zachęci, żeby zobaczyć te wszystkie piękne miejsca na własne oczy. Książka przypadnie także do gustu tym, którzy już odwiedzili Paryż i chętnie wracają wspomnieniami do wizyty w tym mieście. Chociaż w tym przypadku chętnie zobaczyłabym ją w większym wydaniu.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Alma-Press

Alastair Horne „Fotoprzewodnik. Paryż”

Tytuł oryginalny: Visual Explorer Guide: Paris
Tłumaczenie: Jerzy J. Malinowski

Wydawnictwo Alma-Press
Data premiery: 07.07.2020
Liczba stron: 226
ocena: 8/10