KotBorysCzyta: Nahlah Saimeh – „Morderczynie i psychopatki”

morderczynie i psychopatki
Obraz Oliana Gruzdeva z Pixabay

Nie jest tajemnicą, że interesują mnie książki poświęcone seryjnym (i nie tylko) mordercom i psychopatom. Cóż więc innego mogłam zrobić, gdy zobaczyłam książkę Nahlah Saimeh – „Morderczynie i psychopatki. Szokujące historie z praktyki psychiatry sądowego”? Oczywiście musiałam ją przeczytać!

Nahlah Saimeh, autorka książki, jest specjalistką w dziedzinie psychiatrii sądowej i zajmuje się m.in. oceną poczytalności sprawców przestępstw dokonanych przy użyciu przemocy oraz na tle seksualnym. Jej zadaniem jest przeprowadzenie  dokładnego wywiadu z przestępcą, co biorąc pod uwagę jego stan psychiczny, nie zawsze jest łatwe, aby ocenić jak duże zagrożenie może stanowić dla otoczenia.

W swojej książce autorka skupia się na zbrodniach dokonanych przez kobiety. I chociaż statystycznie jest ich dużo mniej niż tych dokonywanych przez mężczyzn, potrafią być równie okrutne, a nawet gorsze według mnie, bo często dotyczą dzieci.

W książce poznajemy sylwetki ośmiu kobiet. Dopuściły się one mniej lub bardziej okrutnych zbrodni. Poza opisem każdego z przestępstw, Nahlah Saimeh przedstawia nam portrety psychologiczne każdej ze sprawczyń. Dokładna analiza ich życia, począwszy od dzieciństwa, które zazwyczaj nie było łatwe, przez okres dojrzewania aż do dnia, w którym doszło do  zbrodni wiele tłumaczy. Przemoc psychiczna, obojętność ze strony najbliższych czy molestowanie seksualne dla wielu z tych kobiet było codziennością. Momentami opisy te były bardziej przerażające niż opisy samych zbrodni, których się dopuściły. Czytając to wszystko, niejednokrotnie czułam zarówno złość jak i współczucie dla tych kobiet. Pokazuje to również jak wielkie znaczenie dla naszego życia ma okres dzieciństwa i relacje z najbliższymi, i jak bardzo brak miłości ze strony rodziców może się odcisnąć na naszej psychice.

Autorka wyjaśnia nam również sposób działała psychiki każdej z bohaterek swojego reportażu i przybliża zagadnienia niektórych zaburzeń psychicznych takich jak schizofrenii paranoidalnej czy borderline, opisując je w taki sposób, aby każdy mógł zrozumieć.

„Morderczynie i psychopatki. Szokujące historie z praktyki psychiatry sądowego” jest napisana bardzo rzeczowo i czyta się ją szybko, chociaż ze względu na tematykę nie mogę powiedzieć, że lekko i przyjemnie. Pochłonęłam ją w jeden wieczór. Pomimo występujących często w książce pojęć związanych z psychiatrią i sądownictwem autorka wszystko dokładnie tłumaczy, używając przy tym języka na tyle przystępnego, aby był zrozumiały dla laika. To bardzo dobra lektura dla fanów gatunku i moim zdaniem warto ją przeczytać. Dokładne opisy sylwetek postaci i zbrodni przez nich dokonanych na pewno wywołają u czytelników wiele emocji. Polecam.

#kotBorysczyta

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

Nahlah Saimeh – „Morderczynie i psychopatki. Szokujące historie z praktyki psychiatry sądowego”

Tytuł oryginalny: Grausame Frauen

Tłumaczenie: Viktor Grotowicz

Wydawnictwo Muza
Data premiery: 09.06.2021
Liczba stron: 304
ocena: 7/10