Recenzja Ewy: Ilona Gołębiewska „Dotyk”

dotyk
Obraz jacqueline macou z Pixabay

„Dotyk” Ilony Gołębiewskiej to subtelna powieść, która pokazuje, że czasami wystarczy jeden dzień, jedno spotkanie i jedna decyzja, aby całkowicie odmienić nasze życie.

Główna bohaterka to młoda, atrakcyjna i odrobinę szalona Majka. Razem z dwójką przyjaciół z liceum Olgą i Sebastianem prowadzą firmę podSZEFka. Zajmują się szyciem spódnic, torebek i ozdobnych poszewek na poduszki, które sprzedają później w swoim sklepie internetowym. Prywatnie Majka jest od kilku lat w związku z Błażejem, który aktualnie wyjechał na kontrakt do Norwegii. Niestety jego nieobecność się przedłuża i dziewczyna nie potrafi się z tym pogodzić. Nie ułatwiają jej tego niełatwe relacje z matką, która o wszystko obwinia kobietę i ma do niej wieczne pretensje. Zaczyna coraz bardziej udzielać się jako wolontariuszka w Fundacji Zaczarowana Literka. Poznaje w niej Michała, którego firma przeprowadza tam remont. Pomimo wielu różnic od razu nawiązuje się między nimi nić porozumienia. Początkowo niezobowiązująca znajomość ma szansę przerodzić się w coś poważniejszego. Czy tak się stanie? Przeczytajcie to się przekonacie, a przy okazji poznacie barwne życie głównej bohaterki.

To już kolejna pozycja Pani Ilony, którą miałam przyjemność przeczytać. W jej powieściach zawsze podoba mi się to, że są takie realistyczne, bo bohaterami są zwykli ludzie i ich perypetie życiowe.

Opis bohaterów jest rewelacyjny, a sposób w jaki pokazano jak główna bohaterka popada w kolejne kłopoty może się czasami wydawać absurdalny, ale w końcu życie jest pełne absurdów, więc jak dla mnie trafione w punkt. Poza głównym wątkiem Majki, dowiadujemy się sporo o jej przyjaciołach i osobach z jej otoczenia i z przeszłości, którzy jeszcze bardziej namieszają w życiu bohaterki. Fabuła dopracowana w najmniejszych szczegółach, a akcja toczy się w tak zawrotnym tempie, że nie sposób się nudzić. Spodobało mi się również to, że autorka wplotła wątek o tym jak nasza przeszłość i decyzje wpływają na nasze dalsze życie.

Ciepła, momentami wzruszająca, wielowątkowa powieść o życiu i relacjach międzyludzkich. Zaparzcie sobie kubek herbaty, usiądźcie w fotelu i zacznijcie czytać, a nawet nie zorientujecie się, kiedy skończycie i poznacie całą historię życia Majki. Polecam:)

Ewa

Za możliwość przeczytania książki dziękujemy Wydawnictwu Muza.

Ilona Gołębiewska „Dotyk”

 

Wydawnictwo Muza
Data premiery: 28.07.2021
Liczba stron: 416
ocena: 8,5/10