Recenzja Ewy: Ewa Curie „Maria Curie”

 

marcia curie
Obraz Pexels z Pixabay

Jedne książki się czyta, inne się pochłania, a niektórymi człowiek się delektuje. Do tej trzeciej kategorii zdecydowanie należy książka „Maria Curie” autorstwa jej młodszej córki Ewy Curie.

Maria Skłodowska-Curie to wybitna kobieta, która za swoje osiągnięcia naukowe dwukrotnie otrzymała nagrodę Nobla. Z biografii napisanej przez jej córkę poznajemy ją z innej strony, tej bardziej prywatnej. Była piątym i zarazem najmłodszym dzieckiem Władysława Skłodowskiego i Bronisławy z domu Boguskiej. Historia rozpoczyna się, gdy Maria ma około pięciu lat. Już od wczesnego dzieciństwa wykazywała wyjątkowe zdolności. Była wszechstronnie uzdolniona, a do tego była wyjątkowo pracowitym i skromnym dzieckiem. Następny etap jej życia to praca guwernantki, którą podjęła, aby zarobić na studia siostry w Paryżu. Wiążą się z tym trudne dla niej lekcje życia i pierwsze rozczarowanie miłosne. W końcu poznajemy jej wymarzony czas w Paryżu, gdzie bez reszty oddaje się studiom. Opis jej życia zrobił na mnie ogromne wrażenie. Nie przypuszczałam, ile musiała poświęcić i w jakich skromnych warunkach żyła, aby osiągnąć swój cel. Poznajemy też jej późniejsze życie rodzinne i ogromne przywiązanie do rodziny i ojczyzny oraz ciężką pracę na rzecz nauki.

Maria Curie była postacią bez dwóch zdań wyjątkową. Dopóki nie przeczytałam tej książki, nie znałam wielu faktów z jej życia. Jej niesamowita skromność, pokora i całkowite oddanie nauce, a do tego wszystkiego czas na wychowanie córek, to wszystko robi ogromne wrażenie. Zdaję sobie sprawę, że jest to bardzo subiektywna opowieść o jej życiu, bo w końcu napisana przez jej córkę. Komuś może to nie przypaść do gustu, ale ja osobiście uważam, że to dobrze, bo możemy poznać jej życie z innej perspektywy.

Jeżeli chodzi o samą autorkę, to spisała się na medal. Całość napisana jest łatwym i przystępnym językiem. Książkę czyta się bardziej jak powieść niż biografię. Dołączone zdjęcia i osobiste listy dodają dodatkowych walorów. Zdecydowanie polecam, nie tylko ze względu na niezwykłą postać Marii Curie, ale również ze względu na świetny styl autorki.

„Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.” Maria Skłodowska Curie

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu W.A.B.

Ewa

Ewa Curie „Maria Curie”

Tytuł oryginalny: Madam Curie

Przekład: Hanna Szyllerowa
Przekład uzupełniła: Agnieszka Rasińska-Bóbr

Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery tego wydania: 14.04.2021
Liczba stron: 504
ocena: 9/10