KotBorysCzyta: Christopher Berry-Dee „Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła”

rozmowy z psychopatami
Obraz Republica z Pixabay

Myślałam, że „Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie” była ostatnią częścią serii poświęconej seryjnym mordercą i psychopatom napisanej przez Christophera Berry’ego-Dee, słynnego kryminologa śledczego. Autor zrobił mi jednak miłą niespodziankę i wydał jeszcze jedną książkę – „Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła”.

Christopher Berry-Dee ponownie zagłębił się w umysły potworów w ludzkiej skórze, aby przybliżyć nam sposoby działania i przerażającą psychikę seryjnych morderców i to nie tylko tych, których miał okazję poznać osobiście, ale również takich, którzy budzili postrach w przeszłości.

W poprzednich częściach niektórzy „bohaterowie” często się powtarzali, choć za każdym razem autor skupiał się na innych aspektach ich zachowania i zbrodni, których się dopuścili i dodawał nowe informacje o nich. Tym razem jednak pojawiło się sporo nowych postaci, a jedynymi, których opisał po raz kolejny byli Douglas Daniel Clark i Carol Mary Bundy (poznani w pierwszej części serii), dlatego ta książka wydawała mi się bardziej interesująca od poprzednich.

Christopher Berry-Dee nie był delikatny w opisywaniu przytoczonych historii i bardzo szczegółowo i dosadnie je przedstawił – największe wrażenie zrobił na mnie rozdział o Pułkowniku Davidzie Russellu Williamsie. Dlatego „Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła”, tak samo jak poprzednie części, według mnie nie są przeznaczone dla czytelników o słabych nerwach, ponieważ niejednemu mogą spędzić sen z powiek. Niemniej jednak książka jest wciągająca i czytało mi się ją bardzo szybko. Dodatkowo autor często podawał też informację, gdzie można znaleźć więcej informacji o danej osobie lub morderstwie, co bardzo mi się podobało.

Nie byłabym sobą gdybym i tym razem nie wspomniała o tym, że brakowało mi zdjęć przedstawiających seryjnych morderców, którzy zostali opisani w książce. Lepiej czyta się o kimś, wiedząc jak on wygląda bez konieczności sprawdzania tego w internecie. Poza tym muszę przyznać, że przeszkadzały mi częste dygresje, które się pojawiały i odciągały od głównych wątków, moim zdaniem bardziej interesujących niż one. Nie zabrakło i tym razem sporej autoreklamy Christophera Berry’ego-Dee, chociaż po poprzednich częściach byłam już na to przygotowana i aż tak mnie to nie raziło.

Pomimo tych niewielkich wad uważam, że „Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła” to bardzo dobra lektura dla fanów gatunku i moim zdaniem warto ją przeczytać i mieć w swoim zbiorze. Dokładne opisy sylwetek postaci i zbrodni przez nich dokonanych na pewno niejednemu zapadną w pamięci.  Polecam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.

Ewa

Christopher Berry-Dee „Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła”

Tytuł oryginalny: Talking with Psychopaths and Savages: Beyond Evil
Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński

Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 10.03.2021
Liczba stron: 248
ocena: 7/10