Recenzja Ewy: Balli Kaur Jaswal „Podróż życia sióstr Shergill”

podróż życia sióstr shergill
Obraz Pexels z Pixabay

„Podróż życia sióstr Shergill” to wzruszająca opowieść o podróży tytułowych bohaterek do Indii, aby spełnić ostatnią wolę zmarłej matki. Siostry nie są sobie szczególnie bliskie. Dzieli je praktycznie wszystko, a przede wszystkim styl i podejście do życia. Najstarsza Rajni boryka się z problemami rodzinnymi, Jezmeen robi wszystko, aby uratować swoją raczkującą karierę aktorki. Najmłodsza Shirina niedawno wyszła za mąż i zamieszkała z nową rodziną w Australii, i też boryka się z wieloma problemami. Siostry urodziły się w Wielkiej Brytanii i niewiele wiedzą o kulturze indyjskiej, a to co wiedzą w teorii bardzo różni się od praktyki. Podróż odbywają trochę wbrew swojej woli, bo robią to tylko ze względu na pamięć matki, która przed śmiercią szczegółowo zaplanowała ich wyprawę.

Jest to słodko-gorzka opowieść o rodzeństwie, które mimo nienajlepszych relacji musi się zjednoczyć, aby spełnić ostatnią wolę zmarłego rodzica. W imieniu matki odbywają pielgrzymkę do kraju przodków. Dzięki nim poznajemy kulturę tego egzotycznego kraju pełnego skrajności. Dla nas niektóre rzeczy wydają się absurdalne, ale dla sióstr również, bo wychowane w innym kraju muszą borykać się z tradycjami panującymi w kraju urodzenia ich rodziców.

 W znakomity sposób opisane jest jak wychowanie i tradycja silnie oddziaływają na osobowość człowieka. Sposób, w jaki autorka pokazuje więzy rodzinne i różne nieporozumienia, które zdarzają się wszędzie, jest bardzo realistyczny, po prostu samo życie. Spodobała mi się również forma w jakiej skonstruowana jest książka. Przed każdym rozdziałem jest przedstawiony fragment listu od matki z opisem kolejnego etapu podróży, a dopiero później przedstawione są perypetie sióstr.

Jest to przyjemna lektura z gatunku kobiecej powieści obyczajowej. Nie jestem fanką tego typu pozycji, ale ta wyjątkowo przypadła mi do gustu. Poznałam bliżej kulturę i obyczaje panujące w Indiach, o których do tej pory wiedziałam niewiele. Podobało mi się to głównie dlatego, że niektóre tradycje są wręcz absurdalne i abstrakcyjne dla osoby urodzonej i wychowanej w innej kulturze. Najbardziej jednak urzekł mnie sposób opisu więzi rodzinnych i ukazanie, że rodzinna wbrew wszystkiemu jest najważniejsza. Książka dała mi również trochę do myślenia. Zaczęłam się zastanawiać, czy spełniłaby ostatnią wolę najbliższej mi osoby, gdyby się to wiązało ze spędzeniem sporo czasu z kimś niekoniecznie mi bliskim, ale z którym łączą mnie więzy krwi….

Sięgnijcie po tą pozycje, a przeżyjcie klimatyczną podróż do Indii i poznacie relacje sióstr Shergill. Polecam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.

Ewa

Balli Kaur Jaswal „Podróż życia sióstr Shergill”

Tytuł oryginalny: The Unlikely Adventures of the Shergill Sisters
Tłumaczenie: Grażyna Woźniak

Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 12.08.2020
Liczba stron: 440
ocena: 9/10