KotBorysCzyta: Roland Schulz „Jak umieramy. Co powinniśmy wiedzieć o śmierci”

jak umieramy
Obraz carolynabooth z Pixabay

O śmierci nikt nie lubi rozmawiać. Wydaje się ona w społeczeństwie tematem tabu. I choć jest to coś, czego nikt z nas nie uniknie, próbujemy nawet o niej nie myśleć i udajemy, że nas nie dotyczy. Niestety choćbyśmy się nie wiem jak starali, prowadzili zdrowy tryb życia, stosowali przeróżne diety i suplementy, to się przed nią nie uchronimy. Bo jak to się mówi, jedyne czego możemy być w życiu pewni, to śmierć.

Roland Schulz, niemiecki reporter, postanowił zebrać jak najwięcej informacji o końcu naszego życia i przedstawić je w jak najbardziej obiektywny sposób w swojej książce „Jak umieramy. Co powinniśmy wiedzieć o śmierci”. Autor zwraca się w niej bezpośrednio do czytelnika. Stara się zobrazować co się dzieje z Tobą od momentu, w którym Twój organizm przygotowuje się do opuszczenia tego świata, co się dzieje z Twoim ciałem kiedy już śmierć nadejdzie, jakich formalności muszą dopełnić Twoi bliscy, aby móc Cię pochować, oraz to jak Twoja śmierć na nich wpłynęła. Taki sposób narracji to dosyć ciekawy i oryginalny zabieg, dzięki któremu to co czytałam mocniej wpłynęło na moją wyobraźnię i stało się bardziej realistyczne.

Książka jest podzielona na trzy części: Umieranie, Śmierć i Żałoba. Pierwszy z nich opisuje co się dzieje z człowiekiem, który jest bliski śmierci. Autor nie porusza tu tylko kwestii procesów fizycznych, ale również przybliża nam co czuje i myśli osoba w ostatnim etapie swojego życia oraz to w jaki sposób możemy ją wspierać w tym trudnym czasie. Jest to rozdział, który wzbudza sporo emocji, a czasami nawet wspomnień, dlatego nie czyta się go lekko.

Niestety kolejny rozdział – Śmierć – nie spodobał mi się tak bardzo. Poza biologicznymi aspektami związanymi z procesami zachodzącymi po śmierci, które najbardziej mnie zainteresowały w tej książce, jest w nim bardzo dużo kwestii związanych z formalnościami, jakie trzeba dopełnić aby zgłosić zgon i móc zorganizować pogrzeb. Rozumiem, że są to bardzo istotne sprawy ale trochę mnie to nudziło i ciężko było mi przez to przebrnąć. Miałam wrażenie, że nigdy się nie skończy…

Na szczęście ostatnia część poświęcona żałobie, chociaż ciężka ze względu na tematykę,  znów przywróciła mi chęć czytania tej książki i zagłębienia się w ten temat. Tu znowu pojawiły się emocje, wspomnienia, a nawet smutek…

„Jak umieramy. Co powinniśmy wiedzieć o śmierci” Rolanda Schulza jest to ciekawa książka. Pomimo trudności jakie miałam z przebrnięciem przez drugi rozdział myślę, że jest to pozycja, z którą warto się zapoznać.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

KotBorysCzyta

Roland Schulz „Jak umieramy. Co powinniśmy wiedzieć o śmierci”

Tytuł oryginalny: So sterben wir: Unser Ende und was wir daruber wissen sollten

Tłumaczenie: Viktor Grotowicz

Wydawnictwo Muza
Data premiery: 21.10.2020
Liczba stron: 304
ocena: 6/10