Recenzja Ewy: Max Skittle „Lekarz ci tego nie powie”

lekarz ci tego nie powie
Obraz fernando zhiminaicela z Pixabay

Gdy dostałam propozycję recenzji „Lekarz Ci tego nie powie” Maxa Skittle’a, to się ucieszyłam, że przeczytam książkę napisaną przez doświadczonego lekarza i dowiem się, jak wygląda życie lekarza rodzinnego od tej drugiej strony. Spodziewałam się medycznych określeń, opisów papierów, które lekarz musi wypełniać każdego dnia. Niestety tego nie otrzymałam. Dostałam natomiast żartobliwe historie napisane przez lekarza, który opisuje w nich swoje codzienne życie, swoich pacjentów i to co robi poza pracą. Nie rozczarowałam się w ogóle, bo książka napisana jest z humorem i jest po prostu przezabawna. Ma formę pamiętnika napisanego przez anonimowego lekarza. Anonimowego dlatego, że obowiązuje go przecież tajemnica lekarska i musiał pisać tak, aby nikt nie odgadł kim jest i o kim pisze.

            Styl, którym posługuje się autor jest tak przyjemny i przezabawny, że nie sposób się oderwać. Urzekła mnie również jego samokrytyka. Szczerze pisze jak życie rodzinne, narodziny dziecka wpływają na jego życie zawodowe. Nam jako pacjentom wydaje się to nie do wyobrażenia, że lekarz inaczej traktuje różnych pacjentów, bo miał gorszy dzień lub jest po prostu niewyspany. Prawda jest taka, że każdy z nas ma gorszy dzień i mam szacunek dla autora, że się do tego przyznaje. Urzekło mnie również to, że w szczery sposób pisze, że jednych pacjentów lubi od pierwszego wejrzenia, a innych nie. Ja też nie wszystkich lubię, a do niektórych czuję antypatię od pierwszego wejrzenia. Niestety albo raczej na szczęście, lekarz musi zachować się profesjonalnie i leczyć wszystkich pacjentów bez względu na własne sympatie i antypatie. Rozbroił mnie jego ranking ulubionych pacjentów, a hasło: „Czy można zabić pracę” rozwaliła mnie na łopatki.

„Lekarz ci tego nie powie” to przezabawne, ironiczne, ale niestety często prawdziwe podsumowanie życia zawodowego większości z nas. Ja osobiście codziennie chętnie zabiłabym swoją pracę, która mimo wszystko czasami lubię:). Pod koniec autor opisuje, jak inna jest jego praca w czasie pandemii. Jak wszystko się zmieniło i jak trudno jest mu utrzymać kontakt z pacjentem w tych trudnych czasach… Zdecydowanie polecam, bo pozwoli Wam to spojrzeć z innej perspektywy na pracę lekarza rodzinnego, który jest takim samym człowiekiem jak my.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

Ewa

Max Skittle „Lekarz ci tego nie powie”

Tytuł oryginalny: The Secret Gp. What really goes on inside your doctor’s surgery

Tłumaczenie: Jolanta Sawicka

Wydawnictwo Muza
Data premiery: 13.01.2021
Liczba stron: 384
ocena: 9/10