Lisa Bjärbo „Ivar ratuje małego stegozaura”

małego stegozaura
Obraz Dimitris Vetsikas z Pixabay

Kilkuletni Ivar uwielbia dinozaury, każdego dnia spędza mnóstwo czasu na zabawie swoją Krainą Dinozaurów. Lecz pewnej nocy, kiedy jego tata zasypia podczas czytania książki na dobranoc, chłopiec słyszy tajemnicze dźwięki. To jego dinozaury ożyły! A Ivar zostaje nagle wciągnięty w ich krainę. Stegozaur Sally ma do niego prośbę, czy pomoże uratować jej dziecko?

Chyba większość dzieci przechodzi etap fascynacji dinozaurami. Sama miałam kilka plastikowych. Olga na razie nie jest wielkim fanem, ale ma niecałe trzy lata, więc być może wszystko przed nią. Co nie zmienia faktu, że słuchała z zaciekawieniem i zadawała mnóstwo pytań, kiedy czytałam jej tę historię. „Ivar ratuje małego stegozaura” to pierwsza z cyklu książek o chłopcu, który uwielbia dinozaury i sporo wie na ich temat.

Ivar jest odważny i chętnie pomaga stegozaurom. W końcu są one roślinożerne i nie musi się ich bać, choć cztery kolce na ogonie wyglądają groźnie. Ale muszą być ostrożni, w pobliżu mogą przebywać też dinozaury mięsożerne!

Na stronach jest niewiele tekstu, a druk jest dość spory, dlatego książka nada się zarówno do czytania młodszym dzieciom, jak i do ćwiczenia czytania przez te trochę starsze. Książka została wydana w twardej oprawie, z lekko błyszczącymi stronami.  Autorka lekko buduje napięcie, także historia nie powinna przestraszyć dzieci. Wiadomo, że wszystko skończy się szczęśliwie, a odważny chłopiec na pewno wzbudzi podziw.

Ostatnia strona to zbiór informacji o drugim głównym bohaterze powieści, stegozaurze: co jadł, ile ważył, kiedy żył i gdzie mieszkał. Napisane w prosty sposób, będzie stanowiło przydatne źródło wiedzy dla ciekawych świata dzieci, zresztą sama z zainteresowaniem przeczytałam te wiadomości.

Jeśli tak jak nam, spodoba Wam się ta historia, poszukajcie kolejnych: o diplodoku, triceratopsie i tyranozaurze.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.

Lisa Bjärbo „Ivar ratuje małego stegozaura”

Tytuł oryginalny: Ivar traffar en Stegosaurus
Tłumaczenie: Iwona Jędrzejewska

Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 16.09.2020
Liczba stron: 28
ocena: 8/10