KotBorysCzyta: Christopher Berry-Dee „Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie”

najgorsi na świecie
Obraz Jody Davis z Pixabay

„Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie” to już czwarta część serii napisanej przez słynnego kryminologa śledczego Christophera Berry’ego-Dee (kliknij, aby przeczytać recenzję pierwszej części). Autor poświęcił wiele lat swojego życia, aby zdobyć jak najwięcej informacji o seryjnych mordercach i ich zbrodniach. Przeprowadzał wiele wywiadów nie tylko z samymi zabójcami, ale również z członkami ich rodzin, znajomymi, policjantami i prokuratorami prowadzącymi śledztwa, aby jak najrzetelniej przedstawić nam ich sylwetki i opisać zbrodnie, których się dopuścili.

Tym razem Christopher Berry-Dee skupia się na pięciu postaciach: John Wayne Michael Gacy, Kenneth Allesio Bianchi, William George Heirens, John David Guise Cannan oraz Patricia Wright (chociaż ją akurat trudno nazwać seryjną morderczynią, ponieważ zabiła tylko jedną osobę) i bardziej szczegółowo opisuje ich życie, począwszy od dzieciństwa, relacji rodzinnych i z rówieśnikami, poprzez życie zawodowe, małżeństwa i relacje społeczne, aż do popełnionych zbrodni, prowadzonych śledztw i odbywanych kar. Trzeba przyznać, że wiele z tych opisów było bardzo szczegółowych i makabrycznych, dlatego jest to raczej lektura dla ludzi o mocnych nerwach. Tym bardziej, że czytając to wszystko mamy świadomość, że nie jest to fikcja literacka, a opis prawdziwych zdarzeń. Dzięki tym krótkim biografiom autor pozwala nam zrozumieć motywy tych strasznych zbrodni i lepiej poznać psychikę tych okrutnych ludzi.

Muszę przyznać, że ze wszystkich części serii napisanej przez Christophera Berry’ego-Dee, „Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie” podobała mi się najbardziej. Pomimo tego, że niektóre z postaci pojawiały się już w poprzednich książkach autora i nie do końca zgadzam się co do tego, czy byli oni najgorszymi seryjnymi mordercami na całym świecie (czytałam i oglądałam programy dokumentalne o dużo gorszych), książka jest wciągająca i czyta się ją na tyle dobrze, że nawet nie przeszkadzał mi tym razem brak przytoczonych tytułowych rozmów czy chociażby ich fragmentów, przeprowadzonych przez autora z bohaterami książki. Trochę szkoda, że nie umieszczono w tej części, tak jak zrobiono to w pierwszej książce, zdjęć opisywanych seryjnych morderców, bo dużo lepiej czyta się o kimś wiedząc, jak on wygląda bez konieczności sprawdzania tego w internecie. Pomimo tych niewielkich wad uważam, że ta część udała się autorowi najlepiej.

„Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie” to bardzo dobra lektura dla fanów gatunku, moim zdaniem warto ja przeczytać i mieć w swoim zbiorze. Dokładne opisy sylwetek postaci i zbrodni przez nich dokonanych na pewno niejednemu zapadnie w pamięci lub spędzi sen z powiek. Polecam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.

#KotBorysCzyta

Christopher Berry-Dee „Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie”

Tytuł oryginalny: Talking with Serial Killers: World’s Most Evil
Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński

Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 30.09.2020
Liczba stron: 304
ocena: 8/10